Advertisement

(20:12'de güncellendi)

Batı Teksas petrolü (WTI), dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de stok verilerinin 15 ayın en düşüğüne gerilemesi ve beklenenden iyi açıklanan büyüme sonrasında yükselerek, Ağustos ayından bu yana en güçlü aylık kazancını kaydetmeye yönlendi.

Fiyatlar bugün, ABD'de gayrısafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) ikinci çeyrekte yüzde 1.7 oranında artarak yüzde 1 şeklinde gerçekleşen beklentilerin üzerinde olduğunun açıklanmasıyla, son dört günde ilk defa yükseldi. WTI petrol ile Brent petrol arasındaki fark altı günde ilk defa azaldı. ABD Enerji Bakanlığı'nın açıklamalarına göre, Cushing'te WTI petrolü vadelilerine yönelik arz geçtiğimiz hafta yüzde 4.3 geriledi.

Prestige Economics LLC başkanı Jason Schenker, "GSYİH verisi beklentilerin çok daha yukarısında açıklandı ve ABD ekonomisindeki ılımlı büyüme durumunu sağlamlaştırdı. Orta ve uzun dönemde, ekonomik görünüm petrol fiyatları için daha da destek sağlayacak gibi görünüyor. Cushing'te oldukça büyük bir düşüş yaşandı" yorumunu yaptı.

Eylül vadeli WTI petrol kontratları, Nymex elektronik işlemlerinde, 1.16 dolar yükselerek New York saati ile 12:01'de, 104.24 dolara geldi. Kontrat stok verileri açıklanmadan önce 103.57 dolar seviyesinden işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 1 altındaydı. Fiyatlar bu ay yüzde 8 yükseldi.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 9 sent artarak varil başına 107 dolar oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamanın yüzde 3.7 aşağısında gerçekleşti.

Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi Batı Teksas arasındaki fiyat farkı, dünkü seviyesi olan 3.83 doalrdan 2.76 dolara geriledi.

(20:12'de güncellendi)