Advertisement

Bakır Londra'da, dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin'de yetkililerin ekonomik büyümeye istikrar getirme taahhüdünde bulunmasının ardından değer kazandı ve son bir haftanın en büyük çaplı kazancına yönlendi.

Resmi haber ajansı Xinhua'da dün çıkan haberde, Devlet Başkanı Xi Jinping başkanlığındaki Politburo toplantısı sonrası, Çin'in, "aşırı karmaşık iç ve uluslararası koşullar ortamında", yılın ikinci yarısında büyümeye istikrar getirileceği taahüdünde bulunduğu vurgulandı. Çin ekonomisi son 10 çeyreğin dokuzunda yavaşlarken, ihracat ve ithalat Haziran ayında beklenmedik bir şekilde düştü.

Londra'da Newedge Group SA Asya emtia işlemleri direktörü Richard Fu, "Çin haberleri metallerin kayıplarının bir kısmını geri almalarına neden oldu," dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 1.2 yükselerek, Londra saati ile 09:38'de, ton başına 6,814 dolara çıktı. Bu seviyeden kapanış, 22 Temmuz'dan bu yana en büyük çaplı yükselişi işaret ediyor. Eylül vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.2 değer kazanarak, pound başına 3.0795 dolara ulaştı.

Çin'de yarın açıklanacakolan resmi imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, Eylül ayından bu yana ilk kez daralma işaret etmesi bekleniyor. Fed yetkilileri bugün iki gün süren politika toplantısını sonlandıracak ve ABD'de bugün özel sektör istihdam ve büyüme ve Cuma günü tarım dışı istihdam verileri açıklanacak.

Fu, "Bu haftaki yoğun veri ve ekonomik olay akışı, yatırımcıların haftanın kalan kısmında bekle-gör moduna geçmesine neden oluyor" yorumunda bulundu.

LME tarafından izlenen bakır stokları, düşüşünü 11'nci güne genişleterek, 612,800 tona geriledi ve 13 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Depoalrdan bakır çıkartılmasına ilişkin emirler fazla değişmeyerek 314,775 tonda kaldı.

Üç ay vadeli kalay kontratları, LME'de, yüzde 0.1 yükselerek ton başına 19,800 dolara çıktı. Dünyanın en büyük ihracatçısı Endonezya'nın ihracatının, Bloomberg'in anketine göre, yeni saflık kuralları yürürlüğe girmeden önce, Temmuz ayında düşüş göstermesi bekleniyor.

Aluminyum, nikel, kurşun ve çinko Londra'da yükseldi.