Advertisement

ABD ekonomisi yılın ikinci üç aylık döneminde, tüketici harcamaları soğurken, stoklarda görülen beklenmedik artışın etkisi ile, beklenenden daha hızlı büyüdü. Öte yandan byüme, ilk çeyrekte, aşağı yönde revize edildi.

ABD'de üretilen mal ve hizmetlerin değerinin toplamını gösteren gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH), ilk çeyrekteki yüzde 1.1'lik büyümenin ardından, ikinci çeyrekte yüzde 1.7 genişledi. Bloomberg'in anketine katılan 85 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, büyümenin yüzde 1 çıkması bekleniyor. Ekonominin en büyük kısmını oluşturan tüketici harcamaları, ilk çeyrekteki yüzde 2.3'lük artışın ardından ikinci çeyrekte yüzde 1.8 yükseldi.

İstihdamdaki artışlar ve konut fiyatlarının yükselmesi, Amerikalıların güvenlerini artırıyor ve otomobil satışlarının ve üretimin artmasına neden oluyor. Bu durum, hükümet harcamalarındaki kesintiler ve vergi artırımlarının getirdiği olumsuzlukların etkilerinin azalması ile birlikte, ABD ekonomisinin hızlanmasına neden oluyor. Bugün açıklanan veriler ayrıca, Fed yetkililerinin varlık alımları konusunda atılacak adımları tartıştıkları iki günlük toplantı bugün sona ermeden önce, enflasyonun Fed'in hedefinin altına indiğini gösterdi.

Pittsburgh'da PNC Financial Services Group başekonomisti Stuart Hoffman, veriler açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Ekonominin maliye tarafından kaynaklanan engeller ile başa çıkabileceğine ilişkin cesaret verici işaretler var," dedi ve "Herşey iyi görünüyor. Genel anlamda yılın ikinci yarısı ilk yarıya nazaran daha iyi ve güçlü ikinci yarı geçen yılın aynı dönemine göre de daha iyi" değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomistlerin GSYİH tahminleri yüzde 0.1 küçülme ile yüzde 1.8 büyüme arasında geldi. İlk çeyrek büyüme yüzde 1.8'den yüzde 1.1'e revize edildi. Bugün açıklanan rakam, bu çeyrek için diğer ikisi Ağustos ve Eylül'de açıklanacak olan üç rakamının ilki.

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Temmuz 2013 Çarşamba, 16:03 Misafir stok artışı büyüme göstergesi sayılamaz.. aksine çöküş sinyali bu..