Advertisement

(22:17'de güncellendi)

ABD hisseleri, Fed'in iki gün süren toplantı sonrasında aylık tahvil alımlarına devam edileceği ve düşük enflasyonun endişe doğurduğunu söylemesinin ardından yükselirken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi Ekim 2011'den bu yana en büyük aylık kazanca doğru ilerliyor.

Comcast Corp. gelirlerin analist beklentilerini aşmasıyla yüzde 5.7 yükseldi. Facebook Inc. 38 dolar olan halka arz fiyatının ilk defa üzerine çıktı. Mosaic Co. ise OAO Uralkali'nin küresel çapta fiyatları dikkate alarak potas üretimindeki kısıtlamaları sonlandırmaya karar vermesiyle yüzde 3.1 gerileyerek dün yaşadığı kayıpları genişletti. Visa Inc. yüzde 6.2 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 artarak New York saati ile 14:43'te 1,696.53 puan oldu. Gösterge endeks Temmuz ayında yüzde 5.6 yükselerek Ekim 2011'den bu yana en büyük aylık artışı kaydediyor. Dow Jones endeksi 63.56 puan, yani yüzde 0.4 artarak 15,584.15 puana geldi. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamaya yakın seyretti.

Chicago merkezli RBC Global Asset Management (U.S.) Inc. hisse işlemleri şefi Ryan Larson, "Açıklamada bir sürpriz yoktu, Fed tahvil alımları konusunda oldukça veri bağımlı olmaya devam edecek. Enflasyonun inatçı bir şekilde düşük olması da ekonomi için risk oluşturuyor. Bundan bahsetmek azaltma beklentilerini şimdilik yok edebilir, fakat genellikle bu açıklama daha önce beklenildiği gibi oldu" yorumunu yaptı.

Fed, Eylül 2012'de verilen taahhütü tekrarlayarak, ABD istihdam piyasasında istikrarlı bir gelişim olana kadar alımlara devam edileceğini söyledi. Politika yapıcılar daha önce de belirttikleri, işsizlik oranı yüzde 6.5'in üzerinde seyrettikçe ve enflasyon bir-iki yıl içerisinde yüzde 2.5'i geçmezse hedef faiz oranının sıfıra yakın tutulacağı taahhütüne bağlı kalarak değişiklik yapmadılar.

(22:17'de güncellendi)