Advertisement

Yunanistan'ın çeyrek dönem değerlendirme raporunda Uluslararası Para Fonu, ülkenin ikinci kurtarma paketinin 11 milyar euro eksik olduğunu ve Euro Bölgesi hükümetlerin bu açığın yarısını bu yılın sonundan önce kapamasının gerektiğini söyledi.

IMF ayrıca Yunanistan'ın borç oranının, idare edilebilir seviyeye çekilmesi için Atina'nın 2 yıl içinde, GSYH'sinin yüzde 4'ünü oluşturan Euro Bölgesi hükümetlerine olan borcundan kurtulması gerektiğini belirtti.

Fon, Yunanistan ekonomisi toparlanmaya başlamadıkça Euro Bölgesi hükümetlerinin Atina'ya verdikleri kurtarma kredilerinde daha büyük zarar yazmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Raporda, yatırımcılar, borç sorunlarına ilişkin politikaların kredibilitesine ikna olmazsa, yatırım ve büyümenin programlandığı gibi toparlanmayacağını söyleyen IMF, "Borçların sürdürülebilirliğine ilişkin endişelerin, kurtarma yardımlarına rağmen yatırımcıların beklentilerini baskılarsa,  Avrupa ülkeleri borçları, mevcut programdan daha hızlı azaltacak adımları düşünmeli" yorumunda bulundu.