Advertisement

Ben S. Bernanke'nin Ocak'ta merkez bankası başkanlığı görevinin sonlanmasının ardından dünyanın en büyük ekonomisinin merkez bankasını kimin yöneteceğine dair tartışmalar devam ediyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın aday listesine, eski Fed Başkan Yardımcısı Donald Kohn da eklendi.

ABD Temcilciler Meclisi'ndeki Demokratlar ile birlikte kapalı kapılar ardında görüşen Obama, Fed başkanlığı yarışının yalnızca Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers ve Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen arasında olan bir çekişme olmadığını söyledi.

Illinois eyaleti senatörü Richard Durbin, Temsilciler Meclisi'ndeki görüşmenin ardından Demokrat senatörler ile ayrı bir görüşme daha yapan Obama'nın, aralarında henüz basın tarafından bahsedilmemiş olan  birçok isimle görüştüğünü söylediğini aktardı.

Olası adaylar listesinin genişletilmesiyle Obama, Summers-Yelen yarışından kaynaklanan gerilimi dindirmeye çalışıyor. ABD Temsilciler Meclisi'nin 37 üyesi dün Obama'ya Yellen'ı ataması çağrısı yapan bir mektup gönderirken, geçtiğimiz hafta 19 Senato Demokratı ve 1 bağımsız aynı şeyi yapmıştı.

COuncil of Economic Advisers'ın eski başkanı Laura Tyson, "Başkan'ın danışmanları yapmaları gerekeni yaparak, ona değerlendirmesi için bir sürü seçenek sunuyor" diyerek, bunun önemli bir karar olduğunu ve bu karar için olası tüm seçeneklerin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Brookings Institution'ın kıdemli yetkililerinden Kohn Fed'de 40 yıl çalıştı. Bernanke'nin en önemli destekçisi olan Kohn, aynı zamanda finansal kriz döneminde de danışmanlık yaptı. Kohn, Ağustos 2002'de Fed'de çalışmaya başlamış ve Haziran 2006-Haziran 2010 arasında başkan yardımcılığı yapmıştı.