Advertisement

Latin Amerika'daki 11 ülke, Uluslararası Para Fonu'nun Yunanistan için bu hafta onayladığı yeni kredi dlimini desteklemeyi, geri ödenmeme riskini gerekçe göstererek reddetti.

IMF'nin Brezilya temsilcisi çarşamba günü Latin Amerika ülkelerinin IMF kararındaki çekimser duruşlarını açıklayarak, gelişen piyasa ülkelerinin, Fon'un borç krizindeki Avrupalılar'ı kurtarma politikalarına duydukları artan kızgınlığa dikkat çekti.

IMF'nin Brezilya'daki yönetici direktörü Paulo Nogueira Batista, "Yunanistan'daki gelişmeler en kötü korkularımızı haklı çıkarıyor" yorumunda bulundu.

Batista, IMF yönetim kurulunun pazartesi günü aldığı Yunanistan'ın 1.7 milyar euroluk son kredi dilimi ödemesini serbest bırakma kararını eleştirerek, Yunanistan'ın reform programının uygulanmasının neredeyse tüm alanlarda tatmin edici boyutlarda olmadığın ve büyüme ve borç sürdürülebilirliğine ilişkin tahminlerin de aşırı iyimser olduğunu belirtti.

Batista, IMF'nin bu zamana kadar Yunanistan'a verdiği 28.4 milyar euronun, aynı zamanda Atina'nın Euro Bölgesi ortakları tarafından kenara atılması hâlinde temerrüte düşeceği toplam borç miktarı da olduğunu savundu.