Advertisement

Yurtiçi piyasalar, dün ABD verileri açıklandıktan sonra hareketli ve yoğun satıcılı bir seyir izledikten sonra, bugün Fed'in dünkü toplantısından sonra yaptığı açıklamanın uluslararası piyasaları rahatlatması ile birlikte, güne alıcılı başladı. Borsa yukarıda açılırken, dolar 1.94 liranın altına geldi.

ABD'de dün beklenenden daha iyi çıkan özel sektör istihdam ve ikinci çeyrek gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme veriler, Fed'in varlık alımlarını daraltabileceği beklentilerini güçlendirdi. Bunun sonucu gelişen piyasa paralarına ve hisse senetlerine güçlü satışlar geldi. Bu satışlar Türkiye'de de yansımasını buldu. Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi yüzde 1.4 kayıpla 73,377 puandan kapanırken, dolar 1.95 liranın üzerine çıktı ve sepet kur 2.26'ya ulaştı. Gösterge tahvilin faizi ise, hacimsiz işlemlerle, yüzde 9.05 seviyesinden yüzde 9.23'e yükseldi.

BIST 100 Endeksi güne yüzde 1.2 yükselişle 74,253 puandan başladı ve bir süre bu seviyelerde yatay seyretti. Dolar-TL kuru ise 1.9365 yakınlarında dalgalanıyor.

Endeks ilk seansı yüzde 1.1 yükselişle 74,191 puandan kapandı.

Endeks ikinci seansa, ilk seans kapanışının 10,41 puan üzerinde 74.201,85 puandan başladı.

Gösterge tahvil güne düşük hacimli piyasada alışlarla başladı. Bu kağıdın faizi 28 baz puan düşerek yüzde 8.95'e geriledi.

TCMB bugün, 15 Ağustos vadeli ve 2,5 milyar lira tutarlı miktar yöntemiyle repo ihalesi açtığını duyurdu. İhaleye 17 milyar 8 milyon liralık teklif geldi.

Merkez Bankası 50 milyon dolar tutarında Döviz satım ihalesi açtı. İhaleye 94 milyon dolar teklif geldi ve fiyat 1.9345'te oluştu.

Akbank Hazine Bölümü Trading ve Türev İşlemler Yönetmeni Evren Kırıkoğlu, Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, "ABD verileri sonrası gelişen piyasalara satış geldi. Ancak Fed açıklamasından sonra belirsizlik bitti. Fed'in dünkü açıklamasında yeni olan tek şey düşük enflasyona yaptığı vurguydu. Piyasalarda dikkatler bugünkü Avrupa Merkez Bankası toplantısına ve yarın açıklanacak olan ABD istihdam verisine çevrildi. Merkez Bankası'nın sıkılaştırıcı konumunun sürmesini bekliyorum" dedi.