Advertisement

Dünya genelinde imalat raporlarının beklentileri aşması ve merkez bankalarının teşviği devam ettireceklerini söylemeleri sonrasında Asya Borsaları yükseldi; MSCI Asya Pasifik Endeksi Haziran'dan bu yana kaydettiği ilk haftalık düşüşteki kayıplarını azalttı.

Satışlarının yüzde ğ83'ünü Japonya dışında yapan otomobil üreticisi Honda Motor Co. yüzde 1.9 değerlenerek ihracatçılar arasındaki kazançlara öncülük etti. Apple Inc.'in tedarikçilerinden Sharp COrp., beklentinin altında zarar açıklaması sonrasında yüzde 2.2 primlendi. Asya'nın en zengini Li Ka-shing tarafından kontrol edilen Hutchison Whampoa Ltd., altyapı işlerindeki büyüme sayesinde beklentinin üzerinde kâr açıklamasının ardından yüzde 3.9 sıçradı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 kazançla 134.62 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hisse değerlendi. Asya Pasifik Endeksi'ndeki 10 sektör grubunun 9'u yükseldi. Endeks bu haftayı yüzde 0.6 aşağıda kapamaya hazırlanıyor.

Boğaların yeniden kontrolü aldığını belirten Perpetual Investments'ın piyasa araştırmaları müdürü Matthew Sherwood, küresel ekonomiye ilişkin korkuların gevşediğini ve merkez bankalarından gelen açıklamaların da para desteğinin devam edeceğini teyit ettiğini söyledi.

ABD'den Çin ve Avrupa'ya kadar dünya genelinde fabrika üretimi Temmuz'da artış kaydederken, ABD'de işsizlik maaşı başvuruları da 5 yılın en düşüğüne geriledi. Veriler, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin faizlerin uzun bir süre düşük kalacağını söylemesi ve Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alım programını devam ettirmesinin hemen ardından geldi.