Advertisement

(19:58'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, kâr verilerinin beklentileri aşması ve yatırımcıların ABD'de istihdamın beklenenden düşük gelmesini Fed'in ne zaman teşvikleri azaltacağına dair bir gösterge olarak incelemeleri ile yükselişini beşinci güne taşıyarak dokuz haftanın zirvesini genişletti.

Axa SA, varlık ve kaza sigortası gelirlerinin yılın ilk yarısındaki kârı ateşlemesiyle üç yılın en yükseğine ulaştı. Man Group Plc gelirlerinin artmasının ardından yüzde 9.5 sıçradı. International Consolidated Airlines Group SA, ikinci çeyrekte zarardan kara geçmesi ile birlikte, Şubat 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek günü 304.15 puanda tamamladı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, merkez bankalarının teşviklerine devam etmeleri ve yatırımcıların şirket karlarına ağırlık vermelerinin etkisi ile haftayı yüzde 1.8'lik kazançla kapatırken, 24 Haziran'da Fed'in ekonomi istikrar kazanmadıkça tahvil alımlarını azaltmayacağı iyimserliğinin artmaya başlamasından bu yana yüzde 10'luk bir ralli yapmış durumda.

Euro Bölgesi hisselerindeki volatilite beklentisini gösteren ve opsiyon fiyatlarıyla ölçülen bir gösterge, bu hafta yüzde 7.2 düştü ve 22 Mayıs'tan bu yana en düşük kapanış seviyesine geriledi.

ABD'de işsizlik oranının yüzde 7.4'e düşmesine rağmen işverenler Temmuz ayında beklentilerin daha aşağısında işe alım gerçekleştirdiler. Geçtiğimiz ayda istihdamda görülen 162,000'lik artışı Haziran ayı rakamının 188,000'e düşürülerek revize edilmesi takip etti. Bloomberg anketine katılan 93 ekonomistin tahmin medyanına göre istihdamın Temmuz'da 185,000 artış göstermesi bekleniyordu.

(19:58'de güncellendi)