Advertisement

(16:24'te güncellendi)

Dolar, ABD'de işsizlik oranının yüzde 7.4'e düşmesine rağmen istihdamın Temmuz ayında beklenenden daha az yükselerek iş gücü piyasasında dengesiz bir gelişime işaret etmesiyle gerileyerek, erken saatlerdeki kazançları sildi.

Tarım dışı istihdam geçen ay 162,000 artarak son dört aydaki en düşük artışı kaydederken, Haziran ayı artışı da revize edilerek 188,000'e düşürüldü. Bloomberg Dolar Endeksi dün, işsizlik başvurularının beş yılın en düşüğüne gerilemesi sonrasında yüzde 0.9 yükselmişti. Fed bu hafta içerisinde yaptığı açıklamada aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarının devam edeceğini söyledi, bu da doların düşüş eğilimi göstermesinde etkili olan unsurlardan biri oldu.

New York'ta bulunan Mizuho Bank Döviz stratejisti Sireen Harajli, "Eğer iş gücü piyasasında bir yavaşlama görürsek, bu durum piyasaya sadece Fed'in azaltmaya başlamayacağını düşündürür. İstihdam beklenenden çok düşük geldi" ifadelerini kullandı.

Bloomberg ABD Doları Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek New York saati ile 08:45'te 1,030.20 puan olurken, erken saatlerde yüzde 0.3'e ulaşan kazançları sildi.

(16:24'te güncellendi)