Advertisement

Asya paraları, ABD'nin ekonomik verilerindeki ilerlemelerin Fed'in, gelişen piyasa varlıklarının talebini destekleyen parasal teşviğini azaltma ihtimalini artıracağı endişesiyle 6 haftanın en sert düşüşünü kaydetti.

Hindistan merkez bankasının Temmuz'da para birimindeki düşüşü kontrol altına almak için aldığı önlemlerin geçici olduğunun sinyalini vermesinin ardından düşüşlere öncülük etti. Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketini izleyen Bloomberg ABD Dolar Endeksi, Ameirkan şirketlerinin geçtiğimiz ay 1 yılın en büyük işe alımını yapması ve işsizlik maaşı başvurularının beklenmedik şekilde düşmesinin ardından 26 Temmuz'dan bu yana yüzde 1.1 geriledi. Fed 31 Temmuz'da aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımı programını devam ettireceğini söyledi.

Yatırımcıların Fed'in dediklerinden çok ABD'den gelen verilere kulak verdiğini belirten Samsung Futures Inc.'in sabit getirili varlık analistlerinden D.J. Park, verilerin beklenenden iyi olmasından ötürü tahvil alımlarının azaltılacağı endişelerinin de geri geldiğini söyledi.

Rupi, dolar karşısında bu hafta yüzde 2.6 zayıflayarak 60.59'a geriledi. Malezya ringgiti son 5 günde yüzde 1.4 değer kaybederek 3.2522'ye, Güney Kore wonu yüzde 1.1 düşerek 1,123.18'e ve Filipin pezosu da yüzde 0.7 zayıflayarak 43.61'e indi.

Doların, yen hariç Asya'daki en aktif 10 para birimi karşısındaki hareketini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu hafta yüzde 0.6 kayıpla 115.44'e gerileyerek 21 Haziran'dan bu yana en büyük düşüşünü kaydetti.