Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, gösterge endeks Standard & Poor’s 500'ün (S&P 500) dün rekor seviyede kapatmasının ardından, yatırımcıların Fed'in tahvil alım programını daraltıp dataltmayacağına ilişkin fikir sahibi olabilmek için bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisini beklemeleri ile birlikte, sakin seyrediyor.

American International Group Inc., 2008 yılından bu yana ilk kez temettü ödeyeceğini ve 1 milyar dolara kadar hisse alımına gideceğini açıklamasının ardından, New York'ta açılış öncesi işlemlerde yüzde 6 ralli yaptı. LinkedIn Corp., reklamcılar için yeni bir üründen dolayı tüm yıl için satış tahminini artırmasının ardından, Almanya'daki işlemlerde yüzde 7.9 yükseldi.

S&P 500 endeks vadeli kontratları, Temmuz ayında 185,000 artması beklenen tarım dışı istihdam verisi öncesi, yüzde 0.1'den az yükselerek, Londra saati ile 10:33'te, 1,700.5 puana geldi. Gösterge endeks dün, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin faizlerin uzunca bir süre düşük seviyelerde kalacağını kaydetmesinin ardından, ilk kez 1,700 puanın üzerine çıktı. Dow Jones vadeli kontratları 8 puan ya da yüzde 0.1 yükselerek 15,558 puana çıktı.

Londra'da RMG Wealth Management LLP'den Stewart Richardson, Bloomberg Television'da Francine Lacqua'ya yaptığı değerlendirmede, "Eğer bugün istihdamda 200,000 civarında bir artış olursa, Fed'i Eylül'de teşvikleri azaltmaktan kimse döndüremez," dedi ve "Eğer ekonomide işler yolunda giderse ya da ekonomi Fed'in planına uygun hareket ederse, politika yapıcılar teşvikleri muhtemelen 2014 yılının ortasında sonlandıracak ve bu bizim için sorun değil" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de bugün TSİ 15:30'da açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisininin, Haziran ayındaki 195,000'lik artışın ardından, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, 185,000 artması ve işsizlik oranının yüzde 7.6'dan yüzde 7.5'e düşmesi bekleniyor. Bugün açıklanacak diğer bir veri olan fabrika siparişlerinin, Mayıs ayındaki yüzde 2.1'lik artışın ardından, yüzde 2.3 tırmanması öngörülüyor.