Advertisement

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) birleşmenin 5 Ağustos'ta gerçekleşeceğini söyledi.

Turhan, Swissotel Büyük Efes'te düzenlediği basın toplantısında Borsa İstanbul'un yeni yapısıyla Türkiye ekonomisine yansımalarını değerlendirdi.

Turhan, Borsa İstanbul'un, yüksek işlem hacmi ve piyasa değeri ile Türkiye ve bölge ekonomisinin gücünü yansıtan, ileri teknolojisi, ürün çeşitliliği ve etkin piyasa yapısıyla küresel ölçekte etkili bir borsa olma vizyonu doğrultusunda yoluna devam ettiğini belirtti. VOB'da son işlemin bugün yapılacağına değinen Turhan, pay senetleri ve borçlanma piyasası araçları gibi spot piyasa ürünlerinin, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin, başta altın ve gümüş olmak üzere kıymetli madenlerin İstanbul'da faaliyet gösteren, bölgesel ve uluslararası tanınırlığı üst seviyede olan tek bir çatı altında işlem görmesinin İstanbul Finans Merkezi projesine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

Yeni Sermaye Piyasası Kanunu ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), İstanbul Altın Borsası'nın (İAB) Borsa İstanbul çatısı altında bir araya geldiğini hatırlatan İbrahim Turhan, VOB'un da yeni kanunla misyonunun tamamlandığını ifade ederek, VOB'da işlem gören tüm sözleşmelerin VİOP'a taşınacağını kaydetti. Birleşmelin İstanbul Finans Merkezi projesine önemli katkılar sağlayacağını anlatan Turhan, şunları söyledi:

"VOB'da işlemler, 2 Ağustos 2013 tarihinde sona eriyor. Hazırlıklarımız 3 Temmuz'dan beri devam ediyor. Hem VOB'un, hem VİOB'un hem de Takasbank'ın katılımı ile bütün aracı kurumlarımız için uygun test ortamı hazırlandı, o tarihten beri testler yapılıyor. 3 defa da seans similasyonu yapıldı. 5 Ağustos Pazartesi gününden itibaren Türkiye'deki tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri, Borsa İstanbul VİOP bünyesinde tek bir platformda işlem görmeye başlıyor. VİOP alım satım sistemi, VOB İşlem Sistemi'nin opsiyon sözleşmelerini de içerecek şekilde revize edilerek geliştirilmiş halini oluşturuyor. Birleşme sonrasında VİOP'a aktarılacak VOB sözleşmeleri de bu sisteme dâhil edilerek kullanılmaya devam edilecek."

-VİOP'a aktarılacak VOB sözleşmeleri-

Turhan, Gazetecilerin sorularını da cevapladı. Bir gazetecinin, "Canlı hayvan ve tarım ürünlerine yönelik sözleşmeleri artırmak konusunda çalışmalarınız olacak mı?" sorusuna, bu tür piyasaların canlanması için belli ön şartların oluşması gerektiğini kaydetti. Bu ürün kategorilerinde işlem yapanların fiziki teslimata dayalı sözleşmeleri terih ettiğini aktaran Turhan, fiziki tesliman etkin bir libanslı depoculukla mümkün olabileceğini vurgulayarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile bu konuda etkin bir platform için çalışma içinde olduklarını vurguladı.

- Demirçelik'e dayalı sözleşmeler-

Gündeme aldıkları sözleşmelerden bir gurubunun tarıma dayalı sözleşmeler olduğunu ifade eden Turhan, tarıma dayalı sözleşmelerde sürenin uzayabileceğine dikkati çekerek, "Bunlardan önce metale dayalı, özellikle demirçeliğe dayalı sözleşmeleri hayata geçirebileceğizi düşünüyorum. Bu konuda TOBB, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile koordine içinde çalışıyoruz. Bir an önce hayata geçirmeyi çok önemsiyoruz" cevabını verdi.

İzmir'den İstanbul'a giden VOB'da çalışanların durumuyla ilgili bir soruya Turhan, personel durumunu karşılıklı rıza ile çözüme kavuşturduklarını söyledi.

-Altın ve Dövizdeki dalgalanma-

"Altın ve dövizde ciddi dalgalanma var. Bu alandaki sözleşmeler yatırımcılar için güvenli limanlar olabilecek mi?" şeklindeki bir soruya Turhan, şu cevabı verdi:

"Altın diğer emtialardan farklılık gösteriyor. Aynı zamanda özellikle stratejik risklerin arttığı ortamda güvenli bir yatırım aracı olarak görülüyor. Altın profesyonel bir yatırım aracı olarak, külçe altından bahsediyorum kurumsal yatırımcıların portföylerinde çeşitlendirme unsuru olarak yer alabilecek bir yatırım aracı olabilir. Ama bireysel yatırımcıların altına yatırım yaparak kendilerini korumaya çalışmaları, hele hele bir sus ve ziynet eşyası olarak kullanılmak üzere üretilmiş altın ürünlerini yatırım aracı olarak değerlendirmenin ben sakıncaları olabileceğini düşünüyorum. yatırım yapmak isteyenlere öncelikli önerim mutlaka kurumsal pörtföyler üzerinden altın ürünlerine yatırım yapmalarıdır. Bireysel yatırımcı dışında altına yatırım yapmak isteyenlerin de gram altını tercih etmelerini öneriyorum. Ben altının ons fiyatının 300 dolar olduğunu da bin 800 dolar olduğunu da gördüm."

Koç Holdig'e yapılan denetlemeyle ilgili bir soruya Turhan, şirketlerin karşı karşıya kaldıkları sorunlar dolayısıyla piyasa değerlerinin zaman zaman dalgalanmasının bütün dünyada kabul edilen bir durum olduğunu bildirdi.

AA