Advertisement

ABD'de fabrika siparişleri Haziran ayında artarak, imalatta istikrar sağlanmasının yılın ikinci yarısındaki büyümeye destek olabileceğine işaret etti.

Siparişlerdeki yüzde 1.5'lik artışı, bir önceki ay verisinin yüzde 3'e artırılarak revize edilmesi takip etti. Bloomberg anketine katılan 60 ekonomistin tahmin medyanına göre fabrika siparişlerinde yüzde 2.3'lük artış bekleniyordu. Dayanıklı tüketim malları talepleri ise yüzde 3.9 artarak geçen hafta açıklanan verideki değerin aşağısında kaldı.

Otomobil sektöründeki satışların artması ve mortgage faizlerinin artmasına rağmen konut sektöründeki istikrarlı talep, fabrikaların yurt dışından gelen siparişlerin zayıflığı ile başedebilmesine yardım ediyor. İş gücü piyasasında geçtiğimiz aydaki 162,000'lik artış tüketicileri daha fazla harcamaya ikna edebilir, ayrıca imalatı ve genişlemeyi yıl sonuna doğru destekleyebilir.

HSBC Securities USA Inc. ekonomistlerinden Ryan Wang, "Fabrika siparişleri geçtiğimiz aylarda toparlanmaya başlamıştı, böylece imalatın sekteye uğrayabileceği endişeleri azaldı. Siparişlerdeki bu artış önümüzdeki aylarda daha güçlü hareketliliklere işaret ediyor" dedi.