Advertisement

-ABD'de istihdam beklenenden zayıf arttı

ABD'de işverenler Temmuz ayında istihdamda beklenenden daha az bir artışa giderken, işsizlik oranı yüzde 7.4'e düştü. Bu veri, istihdam piyasasındaki düzensiz iyileşmeyi işaret ediyor.

Tarım dışı istihdam geçen ay 162,000 arttı ve son dört ayın en düşük artışını gösterdi. Tarım dışı istihdam artışı, Haziran ayında, 195,000'den 188,000'e revize edildi. Bloomberg'in anketine katılan 93 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 185,000 artması bekleniyordu. Çalışanlar işbaşında daha az zaman harcadı ve saatlik kazançlar düştü ve böylelikle, Ekim ayından bu yana ilk kez aşağı yönde hareket etti.

-ABD'de fabrika siparişleri beklentilerin altında kaldı

ABD'de fabrika siparişleri Haziran ayında artarak, imalatta istikrar sağlanmasının yılın ikinci yarısındaki büyümeye destek olabileceğine işaret etti.

Siparişlerdeki yüzde 1.5'lik artışı, bir önceki ay verisinin yüzde 3'e artırılarak revize edilmesi takip etti. Bloomberg anketine katılan 60 ekonomistin tahmin medyanına göre fabrika siparişlerinde yüzde 2.3'lük artış bekleniyordu. Dayanıklı tüketim malları talepleri ise yüzde 3.9 artarak geçen hafta açıklanan verideki değerin aşağısında kaldı.

-ABD tahvil faizleri "istihdam" ile hızlı düştü

ABD'de Hazine tahvilleri, bugün açıklanan verilere göre ABD'de tarım dışı istihdamın Temmuz ayında beklenenden daha az yükseldiğinin görülmesi ile Fed'in tahvil alımlarını önümüzdeki ayda azaltmaya başlayacağı söylentilerinin azalması sonrasında kayıpları sildi.

Gösterge 10 yılı vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi yedi baz puan ya da 0.07 yüzde puanı gerileyerek, New York saati ile 08:38'de, yüzde 2.63'e geriledi. Mayıs 2023'te vadesi dolacak yüzde 1.75 faizli tahvillerin fiyatı 19/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 5.94 dolar artarak 92 14/32'ye yükseldi.

-ABD hisseleri istihdam verisini fiyatlıyor

ABD hisseleri, yatırımcıların ABD'de işsizlik oranının gerilemesine rağmen tarım dışı istihdamın Temmuz ayında beklentilerin altında kalmasını değerlendirmesi sonrasında Standard & Poor's 500 Endeksi'nin erken saatlerdeki kayıpları azaltmasıyla birlikte yatay seyrediyor.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek New York saati ile 12:45'te 1,705.87 puan olurken, erken saatlerdeki yüzde 0.4'e varan kayıpları azalttı. Endeks dünü yüzde 1.3 oranında ralli yaparak tamamlamıştı. Dow Jones endeksi 13.67 puan, yani yüzde 0.1 düşüşle 15,614.35 puana geriledi. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 5.8 altında seyretti.

-Avrupa hisseleri dokuz haftanın zirvesini genişletti

Avrupa hisseleri, kâr verilerinin beklentileri aşması ve yatırımcıların ABD'de istihdamın beklenenden düşük gelmesini Fed'in ne zaman teşvikleri azaltacağına dair bir gösterge olarak incelemeleri ile yükselişini beşinci güne taşıyarak dokuz haftanın zirvesini genişletti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek günü 304.15 puanda tamamladı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, merkez bankalarının teşviklerine devam etmeleri ve yatırımcıların şirket karlarına ağırlık vermelerinin etkisi ile haftayı yüzde 1.8'lik kazançla kapatırken, 24 Haziran'da Fed'in ekonomi istikrar kazanmadıkça tahvil alımlarını azaltmayacağı iyimserliğinin artmaya başlamasından bu yana yüzde 10'luk bir ralli yapmış durumda.

-Dolar "istihdam" sonrası yönünü aşağı çevirdi

Dolar, ABD'de işsizlik oranının yüzde 7.4'e düşmesine rağmen istihdamın Temmuz ayında beklenenden daha az yükselerek iş gücü piyasasında dengesiz bir gelişime işaret etmesiyle gerileyerek, erken saatlerdeki kazançları sildi.

Bloomberg ABD Doları Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek New York saati ile 08:45'te 1,030.20 puan olurken, erken saatlerde yüzde 0.3'e ulaşan kazançları sildi.

-Altın "istihdam" sonrası sıçradı

Altın New York'ta, ABD'de tarım dışı istihdamın temmuz ayında beklenenden düşük bir artış göstermesinin, Fed'in teşviklere devam edeceği yolundaki beklentileri güçlendirmesinin etkisi ile, sıçrama yaparak gün içindeki kayıplarını geri aldı.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.1'den az bir yükseliş göstererek, ons başına 1,311.70 dolara çıktı. Kontrat gün içinde yüzde 2.2 düşerek, 1,282.40 dolar ile, 18 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

-Petrol fiyatları istihdam ile yönünü aşağı çevirdi

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex elektronik işlemlerinde, 76 sent gerileyerek New York saati ile 09:37'de varil başına 107.14 dolara düştü. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.3 arttı. Tüm vadelerdeki kontratların işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 9.9 üzerindeydi.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 71 sent ya da yüzde 0.6 gerileyerek varil başına 108.83 dolara gerilerken, erken saatlerde 110.09 dolarla 3 Nisan'dan bu yana ilk defa 110 dolar barajını aştı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi Batı Teksas arasındaki fiyat farkı 1.70 dolara geldi. Bu fark dün, iki gün ard arda düşerek 1.65 dolara inmişti.

-Gelişen piyasalar "istihdam" ile yükseldi

Gelişen ülke hisseleri, beklenenden kötü gelen ABD tarım dışı istihdam verisinin Fed'in tahvil alımları azaltacağı söylentilerini azaltması sonrasında yükselerek, son bir aydaki ilk haftalık düşüşünü azalttı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 artışla 956.89 puana ulaştı. Endeks bu haftaki düşüşünü yüzde 0.5'e azalttı. Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye gösterge endeksleri yükselirken, çelik üreticisi Usinas Siderurgicas de Minas Gerais S.A. Brezilya Ibovespa'da kazançları artırdı. Filipin hisseleri, SM Investments Corp.'un değer kaybetmesi ile üç haftanın en düşüğüne geriledi. Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen ülke para biriminin 18'i yükselirken, bu artışlara Macaristan forinti öncülük etti.

-Piyasalar "istihdam" sonrası hareketlendi

ABD Hazine tahvilleri, tarım dışı istihdamın Temmuz ayında, işsizlik oranı düşmesine karşın, beklenenin altında bir artış göstermesinin ardından ralli yaptı. Altın sıçradı ve dolar zayıfladı. ABD endeks vadeli kontratları ve Avrupa hisseleri dalgalı seyretti.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, dokuz baz puan düşerek, New York saati ile 08:54'te, yüzde 2.61'e indi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1'den az bir düşüş gösterirken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 geriledi. Altın, gün içindeki yüzde 2.1'lik kaybını geri aldı ve yüzde 0.3 yükseldi. Dolar euro karşısında yüzde 0.5 ve yen karşısında yüzde 0.4 düştü.