Advertisement

Çin'de hizmet sektörü Mart ayından bu yana büyümede ilk kez toparlanma göstererek dünyanın en büyük 2. ekonomisinin iki çeyrek süren yavaşlamanın ardından tekrar toparlanmaya başlıyor olabileceği sinyalini verdi.

İmalat dışı satın alım yöneticileri endeksi (PMI) Haziran'da 53.9 iken Temmuz ayında 54.1'e tırmandı. İmalata yönelik 1 Ağustos'ta açıklanan veriler ise beklenmedik bir genişlemenin olduğunu göstermişti.

İmalat dışı sektörlerde gerçkleştirilebilecek daha hızlı büyüme Çin Başbakanı Li Keqiang'ın 2013 yılında hedeflediği ekonomik büyüme için gerekli olan güveni artırabilir. Barclays Plc ve Reorient Financial Markets gibi firmalardan yapılan açıklamalara göre ise Devlet Meclisi'nin küçük firmalara ve vergi sistemine yönelik aldığı önlemler hizmet sektörüne daha da çok destek sağlayacak.

Reorient'in şef Çin ekonomisti Steve Wang, "Hizmet sektörü PMI verileri imalat sektörüne göre bir süredir çok daha iyi bir performans gösteriyor ve şirket beklentileri endeksi ise bu yılın en zirve seviyesinde. Bunlar güvenin tekrar yerine geldiğini gösteren işaretler. PMI önemli bir veri ve o yüzden bir istikrara ulaşma sinyali olarak değerlendiriyoruz ki aynı zamanda ekonominin de daha hızlı bir oranda yavaşlamadığı da görülüyor" yorumunu yaptı.