Advertisement

Altın ithalatında yılın 6 ayında yaşanan yüzde 141'lik artışın, küresel piyasalarda altın fiyatlarının düşmesinden ve gelecek yıl ihracatı düşünen iç piyasanın talebinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yılın 6 ayında altın ithalatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 141 artarak yaklaşık 10 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde altın ihracatı ise yüzde 37 gerileyerek 4,3 milyar dolara düştü.

 

Türkiye, geride kalan 5 yıl içinde ihracatta en yüksek artışı geçen yıl yaşadı. 2011 yılına göre yaklaşık 5 katına çıkan ihracat yılı 16,3 milyar dolar ile kapatırken aynı dönemde ithalatın yüzde 21,4 artış ile sınırlı kalması dikkati çekti.

 

- "Nedeni fiyat düşüklüğü ve gelecek yıl ihracatı"

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, bu yılın ocak-haziran döneminde altın ithalatındaki yüksek artışın "küresel piyasalarda altın fiyatlarının düşmesi" ve "gelecek yıl ihracat yapmayı düşünenlerin alımlarının etkili olduğunu" söyledi.

 

Küresel piyasalarda altının kilogram fiyatının 55 bin dolar seviyelerinden 42 bin dolar seviyelerine gerilediğini belirten Güner, "Bu durum iç piyasayı harekete geçirdi ve alım tepkisi yarattı. Altın ithalatındaki artışı düşük fiyat ortamındaki bu alım tepkisine bağlıyorum" dedi.

 

İthal edilen altının büyük bölümünün gelecek yıl ihraç edileceğini vurgulayan Güner, yılın 6 ayında altın ithalatının normalden yüksek olduğunu dile getirdi. Güner, "Altının onsu bin 700 dolarken alanlar bin 300 seviyelerine düşmeye başladığında da aldı. Bu alım tepkisi yalnız bizde değil. İthal edilen altının çoğunluğu işlenmek üzere gelmiştir. Önümüzdeki aylarda bu kadar yüksek artışlar yaşanmayacağını tahmin ediyorum" diye konuştu.

AA