Advertisement

(15:55'te güncellendi)

Altın New York'ta, Fed'in teşvikleri devam ettireceği beklentisi ile birlikte, metale yönelik güvenli liman niteliğindeki yatırım talebinin azaldığı bir ortamda, düşüşünü beşinci güne taşıdı.

Hedge fonları, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, altında yükseliş beklentisi ile aldıkları pozisyonları geçen hafta azalttı ve böylelikle bu veri son altı haftada ilk kez aşağı yönde hareket etti. Altın bu yıl, ABD merkez bankasının teşvikleri azaltabileceği beklentisi ile yüzde 22 düştü ve 12 yıl süren yükselişine son vermeye hazırlanıyor. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Endeksi, geçen hafta son dört haftada ilk kez yükseldikten sonra, fazla değişmedi.

New York'ta Morgan Stanley analisti Adam Longson, bugünkü raporunda, "Dolardaki güçlenme ve ABD tahvil faizlerindeki artışın etkisi ile altına yönelik güvenli liman niteliğindeki yatırım talebinin azalması ile birlikte, altın ve gümüş için piyasa koşulları kayda değer bir şekilde daha az avantajlı hale geliyor," dedi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, erken saatlerdeki yüzde 0.7'lik kazancını geri verdi ve yüzde 0.3 düşerek, New York saati ile 08:04'te, ons başına 1,306.30 dolara geriledi. Londra'da, spot altın yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,306.68 dolara indi.

Fed geçen hafta yaptığı açıklamada, aylık 85 milyar dolar olan tahvil alımlarına devam edeceğini kaydetti ve sürekli düşük enflasyonun ekonomik genişlemeye zarar vereceğine dikkat çekti. Bloomberg'in geçen ay düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin yüzde 54'ü, ABD merkez bankasının Eylül ayında tahvil alımlarını azaltacağı tahmininde bulundu.

New York'ta Morgan Stanley analisti Adam Longson, bugünkü raporunda, "Altının, piyasada yön konusunda bir fikir birliği oluşmadığı dikkate alındığında, her iki yönde de kırma hareketi yapmasını beklemek için fazla bir neden yok," dedi ve .

Longson, altının, Fed'in varlık alım programına ilişkin daha net işaretler vermesine kadar, 1,200 dolar ile 1,350 dolar arasında işlem görebileceğini belirtti.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, para yöneticileri, net uzun dolar pozisyonlarını, 30 Temmuz itibariyle, yüzde 6.5 azaltarak 65,517 kontrata düşürdü ve böylece yükseliş beklentilerine göre açılan pozisyon sayısı son beş haftada ilk kez düştü. Kısa pozisyon, diğer bir söylemle, fiyatların düşeceği beklentisi ile açılan pozisyon sayısı ise yüzde 6.8 ile son altı haftanın en hızlı yükselişini gösterdi.

Eylül vadeli gümüş kontratları, New York'ta, yüzde 1.2 düşüşle ons başına 19.67 dolara geriledi. Ekim vadeli platin yüzde 0.5 düşüşle ons başına 1,444 dolara inerken, Eylül vadeli palladyum yüzde 0.1 kayıpla ons başına 729.05 dolara düştü.

(15:55'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Ağustos 2013 Salı, 07:49 Misafir ne zaman değer kazandı ki teneke............
05 Ağustos 2013 Pazartesi, 09:46 Misafir altin bayramdan sonra 1400 test ader malum düğünler falan başlayacak