Advertisement

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, prestijli bir turnuvada kaybetmeden kazandıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Emirates Kupası'nı müzesine götüren Galatasaray'da, teknik direktör Fatih Terim, 2-1 kazanılan Arsenal maçının ardından basın toplantısı düzenledi.

Terim, 13 yıl önceki UEFA Kupası finaliyle bugünkü Arsenal maçı arasındaki farkların sorulması üzerine, "İkisi çok ayrı şey. Bir tanesi çok önemli, bu sadece hazırlık. Arsenal, özellikle ilk yarı oyunu bizden daha iyi kontrol etti. İkinci yarı biraz daha öne çıkmaya başladık dolayısıyla maç böyle bitti. Kazanmak her yerde güzel" diye konuştu.

Emirates Kupası organizasyonunda bulunmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Terim, şöyle devam etti:

"Burada tecrübemizi artırmak, yanlışımızı, doğrumuzu görmek çok daha önemli. İki gündür stat doluydu, Arsenal, Porto ve Napoli ile oynadık. Bunlar çok önemli şeyler. Burada olmak önemli bir prestij. Bu güzel organizasyon için Arsenal Kulübü'ne teşekkür ediyoruz. Ne olursa olsun bu prestijli kupada kaybetmeden kazanmak önemlidir. Önemli bir moraldir, güvendir."

Terim, bir soru üzerine, "Arsenal her taraftan açık bulabilir. Sadece bunu oyunculara bağlamamak lazım. Bizim zaten bazı yerler için düşündüğümüz bazı şeyler var. Sadece bir yer için değil. Hakan Balta tabi baktığınızda çok uzun zamandır sakat, oynamıyor. Devamlı oynarsa belki çok daha iyi duruma gelebilir. Başka fikirlerim de var, onu da başkanla görüşeceğim" ifadesini kullandı.

Deneyimli teknik adam, bir başka soruya karşılık, bazı futbolcularla anlaşmalarına rağmen 6 yabancı kuralı nedeniyle transferleri askıya aldıklarını aktardı.

Terim, soruyu yönelten gazetecinin, "6 yabancı kuralı geçen yıldan biliniyordu" demesi üzerine, "Türkiye'de kim bilebilir bu devam edecek de böyle olacak. Olur mu öyle şey. Bizi yavaşlatan o oldu. Yoksa bizim Galatasaray Başkanıyla bir iletişim problemimiz yok. 6 yabancı kuralının çıkacağını açıkcası bu yıl hiçbirimiz beklemedik. Futbol mantığıyla alakası olmadığı için olmaz diye düşündük" değerlendirmesinde bulundu.


-"Drogba, gol atmasa da önemli futbolcu"

Napoli-Porto maçı oynanırken Arsenal Menajeri Arsene Wenger ile sohbet etme imkanı bulduklarını belirten Terim, "Ben, 1996'da Avrupa Şampiyonası sonrası Galatasaray'a geldiğimde o da Arsenal'a gelmişti. O ,17 senedir burada, benim 3. gelişim" dedi.

Fransız meslektaşının dünya kulüpleri için çok önemli bir örnek olduğunu ifade eden Terim, Wenger'in Londra ekibinde çok önemli işler yaptığını vurguladı.

Terim, Arsenal karşısında 2 gol atan Drogba'yla ilgili soruya, "İstatistiği bozmadığı için mutluyuz. Drogba, atmasa da çok önemli bir futbolcu. Ama Burak'ın ve onun gollerine ihtiyacımız var. Güzel de gol attı. İkinci gol çok şık ve kendisine yakışan bir gol. İngiltere'de Chelsea'den sonra bizim formamız altında gol atmasından dolayı son derece mutluyum, memnunum. Sezon başını bizimle geçirdiği için bu sene ümit ediyorum ki daha iyi olacak" yanıtını verdi.


-Wenger: "İlk yarıda daha iyi oynadık"

Arsenal Menajeri Arsene Wenger ise her iki yarıda farklı bir futbol ortaya koyduklarını dile getirerek, "İlk yarıda iyi bir performansımız vardı ve kontrollü oynadık. Bunu ikinci yarıda koruyamadık. Uzun süredir bu kadar farklı iki yarı görmemiştim. İkinci yarıda topun kontrolünü sağlayamadık. Bunun da cezasını çektik. Maç bizim için iyi bir hazırlıktı" diye konuştu.

Fransız menajer, "Drogba'yı burada yeniden görmek nasıl bir duygu?" sorusuna, "Drogba, iyi bir oyun sergiledi. Fiziksel gücünü ve akıllı oyununu korumuş. Penaltısı çok yumuşaktı. Klasik bir Drogba'ydı" yanıtını verdi.