Advertisement

Euro Bölgesi'nde hizmet üretimi Temmuz ayında daha önce tahmin edilenden daha yavaş bir daralma gösterirken, ekonominin uzun süren resesyondan çıkabilmek için güç topladığı sinyallerine bir yenisini ekledi.

Satın alma yöneticileriyle yapılan hizmet sektörü aktivite endeksi Haziran'da 48.3'ten Temmuz'da 49.8'e yükselirken, genişleme sınırı olan 50'ye çok yaklaştı. 24 Temmuz'da yapılan tahminlere göre daralma oranının 49.6 olacağı bekleniyordu.

Euro Bölgesi imalat sektörü geçtiğimiz ay beklenenin üzerinde bir genişleme kaydetmişti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario draghi geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada son zamanlarda gelen işaretlerin, bölgenin "en kötü" dönemi arkasında bıraktığına işaret ettiğini belirtti.

Euro Bölgesi fabrika aktivite endeksi ise geçtiğimiz ay 48.8'den 50.3'e tırmandı. Bu rakam yine 24 Temmuz'da yapılan 50.1'lik tahminin üzerinde gerçekleşti. İmalat ve hizmetin bulunduğu bileşik bir endeks Temmuz ayında 48.7'den 50.5'e yükselerek Ocak 2012'den bu yana 50 sınırını ilk defa geçti.

Markit kıdemli ekonomisti Rob Dobson yayınlanan raporu "Euro Bölgesi ekonomisi için 3. çeyreğin başında büyümeye yeniden dönüleceğinin göstergesi ve yine Bölge'nin uzun süren resesyondan emekleyerek çıkacağı umudunu artıran bir sinyal" olarak değerlendirdi. Dobson ayrıca imalatın resesyondan çıkışta öncü rol oynadığını ve bazı ülkelerin artan ihracat talebinden faydalandığını belirtti.