Advertisement

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, perakende sektörünü düzenleyen yasanın çıkarılmamasının milyonlarca esnafı buharlaştırarak yok ettiğini öne sürdü. Palandöken, "Ülke nüfusu 76 milyonlar seviyesinde iken, esnaf ve sanatkar sayısının artmaması düşündürücü olmalıdır. Yüz binlerce yeni iş yeri olması gerekirken esnaf her gün yok oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, yasanın çıkarılmamasının esnaf ve sanatkarı bitirme noktasına getirdiğini ve sermayenin birkaç kişinin elinde birikerek tekelleştiğini ileri sürdü.

"Fidanlık kuruyor, ama kimsenin haberi yok" ifadesini kullanan Palandöken, esnaf ve sanatkarın yok olması için "orantısız sermaye gücü kullanıldığını" kaydetti. Bu orantısız güce karşılık alınması gereken tedbir olan Perakende Yasası'nın ise yıllardır bekletildiğini belirten Palandöken, "Bu, AVM-esnaf savaşı kesinlikle değildir. Esnafımızın artık yoğun emeği ve sermayesi kalmadı. Her şey sermayenin eline bırakılınca, girişimcilik için yapılan teşvik ve yatırımlar da boşa çıkar" ifadelerini kullandı.

Yıllardır, AVM'lerin kurallar çerçevesinde şehir planlarına uygun olarak yapılması gerektiğini savunduklarını hatırlatan Palandöken, son 7 yıl içinde çeşitli illerde 41 AVM'nin kapandığına dikkati çekti.

Ülkenin her yerinden AVM istilasına karşı sesler yükseldiğini ifade eden Palandöken, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yok olmaya başlayan esnaf yaşadığı şehirden göç ediyor, şehirler boşalıyor, patronlar işçi oluyor. Ülkemizdeki AVM sayısı, 2005'te 106 iken, 2013'te bu sayının 400'e ulaşması bekleniyor. Ülkemizin nüfusu 76 milyona çıktı. İş yerini kaybeden esnaf ve sanatkar ise her yıl yüzbinleri buluyor. AVM'lerin çok açılması hem rasyonel değil, hem ekonomik değil. Daha da açılacak ve planlaması yapılan 81 AVM var. Ama gidilecek yeşil alan, park yeri kalmadı. Perakende sektörünü düzenleyen yasanın çıkarılmaması milyonlarca esnafı buharlaştırarak yok etti. Ülke nüfusu 76 milyonlar seviyesinde iken, esnaf ve sanatkar sayısının artmaması düşündürücü olmalıdır. Yüzbinlerce yeni iş yeri olması gerekirken esnaf her gün yok oluyor. Bu nedenle, acilen, esnaf ve sanatkarımızın korunmasına ve geliştirilmesine yönelik tedbirlerin alınması ve Perakende Yasası'nın çıkarılmasını bekliyoruz."

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Ağustos 2013 Cuma, 11:20 Misafir çok garipsiniz gerçekten. osmanlı dönemindeki el yazmacılarını korumak için matbaayı yasaklatmaya çalışanlar gibisiniz. çağın trend ve ihtiyaçlarını anlamayarak zorla mı koruyacaksınız verimsiz ve niteliksiz iş yapılarını. çağın trend ve ihtiyaçlarına uyamayan tüm noktalar değişime uysun ya da kapansın. perakende yasası diye çağdışı bir korumaya imza atılması vergi ödeyenlerin verimsiz yapıları sübvanse etmesi anlamına gelir.