Advertisement

Fındık Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce, Türkiye'de çoğunlukla Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yetişen ve şeker hastalığına faydalı olduğu belirtilen karayemişin yok olmaması ve gelecek nesillere de aktarılabilmesi için proje başlatıldı.

İstasyon Müdürü Gökhan Kızılcı, bölgede tüketimi oldukça fazla olan ve "taflan" olarak da adlandırılan karayemişin sağlıklı bir meyve olduğunu vurguladı.

Karayemişin genetik kaynaklarının korunmaya alınması daha sonra da kaliteli olan karayemişlerin tescilinin yapılması amacıyla proje başlattıklarını ifade eden Kızılcı, "Çalışmayı Doğu Karadeniz Meyve Genetik Kaynakları Projesi kapsamında yapıyoruz. Doğu Karadeniz Bölgesi gezilerek meyve kalitesi ve bitki özellikleri yönünden farklılık gösteren toplam 78 karayemiş tipi belirlendi ve bunlar çoğaltılarak gen bankasında muhafaza altına alındı" dedi.


- "Karayemiş ağaçları kesilerek yok ediliyor"

Kızılcı, karayemiş ve tarzında meyvelerde gün geçtikçe genetik zenginliğin azaldığına dikkati çekti.

Bahçelerdeki karayemiş ağaçlarının değişik nedenlerle kesilerek yok edildiğini söyleyen Kızılcı, şunları kaydetti:

"Bu meyveyi yeni nesillere aktarmamız gerekiyor. Karayemiş genetik kaynağımızın da muhafazası gerekmekte. Bu çalışmalarımızla da biz karayemişi koruma altına aldık. DNA düzeyinde genlerine bakılarak bunların akrabalık ilişkileri tespit edilecek. Karayemiş Doğu Karadeniz'de sofralık olarak da tüketilmekte, turşusu da yapılmakta, pekmez olarak da değerlendirilmekte, özellikle şeker hastalarına faydalı olduğu söylenmekte. Karadeniz'de tüketimi yüksek ve tabi yalnızca Karadeniz'de tanınmakta, yetiştiriciliği yapılmakta "


- Karayemiş tescillenecek

Muhafaza altına alınan karayemişlerin meyve ve bitki özellikleri karşılaştırılarak kaliteli olanlardan 10 tanesinin belirlendiğini dile getiren Kızılcı, "Belirlenen karayemişler içinden tescil çalışmalarını başlattık. Şu ana kadar Türkiye'de karayemiş meyvesinde tescilli herhangi bir çeşit bulunmamaktadır, bu çalışmamız tescil anlamında Türkiye'de bir ilk olacaktır" diye konuştu.

Kızılcı, tescil aşamasından sonra karayemiş fidanlarını üreterek çiftçilere dağıtacaklarını söyledi.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Ağustos 2013 Perşembe, 13:39 Misafir bu urun oldukça pahalli bir fiyat ile ozellikle obezite, şeker ve sindirim sorunları yaşayan zengin gelişmiş pazarlara marka bir ambalaj ile sunulabilir.