Advertisement

Almanya'nın ikinci çeyrek büyümesi, en büyük ticaret ortağı 17 üyeli Euro Bölgesi'ndeki toparlanmanın güveni artırması ile birlikte, tüketim ve yatırımlardaki sıçramadan destek aldı.

Sermaye yatırımları, Mart ayında sona eren ilk çeyreğe göre yüzde 1.9 yükseldi ve son üç çeyrekte ilk kez yükseliş gösterdi. Tüketim ise yüzde 0.5 genişledi. Almanya'da gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH), yılın ikinci üç aylık döneminde, yüzde 0.7 arttı ve 14 Ağustos'ta açıklanan ilk veriyi teyit etti. Ekonomi geçen yılın aynı dönemine göre, takvim etkilerinden arındırılmış rakamla yüzde 0.5 büyüdü.

Almanya ve Fransa'daki ekonomik büyüme, Euro Bölgesi ekonomisinin tarihinin en uzun süren resesyonundan çıkmasını sağladı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin bölge ekonomisinde kademeli toparlanma olacağı yolundaki tahminini destekledi. Euro Bölgesi'nde hizmet sektörü Ağustos ayında 19 ayda ilk kez genişleme gösterirken, Almanya'da fabrika üretimi göstergesi iki yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Almanya merkez bankası Bundesbank, ekonominin önümüzdki aylarda yavaşlayabileceği uyarısında bulundu.

Brüksel'de ING Groep NV ekonomisti Carsten Brzeski, "Euro Bölgesi'nin kalan kısmı için yeni büyüme umutları Almanya'da güveni artırıyor ve bu da dönüşte, Almanya'nın ekonomik büyümesinde artışa neden oluyor," dedi ve "istisnai bir şekilde güçlü çıkan ikinci çeyrek büyümesinin ardından, beklenen yavaşlama ılımlı olmalı" değerlendirmesinde bulundu.