Advertisement

Altın traderleri Fed yetkililerinin varlık alımlarının azaltılmasına destek çıktığının görüldüğü tutanakların ardından ağırlıklı olarak altın fiyatlarının düşeceği yönünde tahminde bulunuyorlar.

Bloomberg tarafından görüşleri alınan 12 analist önümüzdeki hafta fiyatların düşmesini beklerken, 8 analist fiyatların yükselmeye devam edeceği yönünde görüş bildirdi. İki analist ise tarafsız kaldı. Böylece 21 Haziran'dan bu yana fiyatların düşmesini bekleyen en çok analist sayısı ortaya çıkarken, 21 Haziran fiyatların 34 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin bir hafta öncesine denk geldi. Altın Eylül ayından bu yana ilk defa üst üste 2 aylık kazanca ilerliyor.

Külçe altın son 13 yılın ilk yıllık düşüşünü gerçekleştirmeye doğru ilerlerken, bazı yatırımcıların sarı metale olan güvenlerini kaybetmeleri madencilik endüstrisinde 26 milyar dolar zarar ve John Paulson gibi yatırımcılar için kayıplara neden oldu. 21 Ağustos'ta açıklanan Fed toplantı tutanakları merkez bankası yetkililerinin varlık alımını azaltmak konusunda genellikle destek verdiğini gösterdi. Mücevher, sikke ve külçe altına yönelik Asya'da artan talep fiyatların Haziran ayından bu yana yüzde 17 yükselmesine neden oldu.

Kopenhag'da bulunan Saxo Bank A/S emtia strateji direktörü Ole Hansen, "Yatırımcı likidasyonu konusunda en kötüyü geride bırakmış olabiliriz ve altın piyasası şu an çok daha iyi bir dengede ama kötü ortamdan henüz çıkabilmiş değiliz. Fed'in varlık alımını düşüreceği söylentileri devam ediyor. Negatif görüş genelde bundan kaynaklanıyor" yorumunu yaptı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Ağustos 2013 Pazar, 00:08 Misafir analistler ne diyosa tersi oluyor.....
24 Ağustos 2013 Cumartesi, 23:22 Misafir geçen senede aynı analıstler yılbaşında 0ns 1800 olacak demişlerdi fed bile altından anlamıyorum diyor ama bizim yorumcular her hafta başka bir yorum yaparak insanların aklını karışırıyor,bence herkes kendi bildi doğrultusunda hareket etsin...tşk
24 Ağustos 2013 Cumartesi, 15:46 Misafir daha çok beklersiniz.