Advertisement

Birleşik Krallık ekonomisi inşaat, imalat ve ticaret sektörlerinde yaşanan toparlanma üzerine ikinci çeyrekte ilk tahminlerin üzerinde büyüme gerçekleştirdi.

Birleşik Krallık'ta ekonomi ikinci çeyrekte yüzde 0.7 büyürken bu rakam birinci çeyrekte yüzde 0.3 olarak gerçekleşti. Ekonomik büyümeye yönelik ilk tahminler ikinci çeyrek için yüzde 0.6 olarak gerçekleşmişti. İhracat bir yılın en büyük sıçrayışını gerçekleştirirken, net ticaret ekonomik büyümeye yüzde 0.3 katkı sağladı. Pound değer kazandı.

Adada ekonomik büyümenin hız kazandığı söylentileri bazı ekonomistlerin bu yıl ve gelecek yıl için tahminlerini artırmasına neden oldu. Ekonomiye dönük riskler devam ederken, Bank of England Başkanı Mark Carney toparlanmayı sağlamlaştırmak adına yatırımcılara ileriye dönük rehberlik sağlamaya başlıyor.

Londra'da bulunan Capital Economics Ltd. ekonomisti Vicky Redwood, "Aktivitede son zamanlarda gerçekleşen toparlanma güveni artıracaktır ve dolayısıyla üretimde de daha fazla yükselişe yol açacaktır. Toparlanmanın hâlâ önemli engeller var. Bunlardan bazıları devam eden mali sıkışıklık ve bankalardan çekilen kredilerin çok düşük olması" yorumunu yaptı.

Pound dolar karşısında bu verilerin ardından yükselerek Londra saatiyle 09:32'de 1.5619 dolardan işlem gördü.