Advertisement

Aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını destekleyen tarafta bulunan Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, ekonomik veriler güçlü kaldığı sürece, tahvil alımlarının yavaşlatılmasına destek vereceğini söyledi.

Jackson Hole, Wyoming'de CNBC'ye bugün yaptığı değerlendirmede, Lockhart, "Eylül ayında, şimdiden o zamana kadarki veriler temel olarak üzerinde bulunduğumuz patikayı teyit ettiği sürece, varlık alımlarının azaltılmasını destekleyeceğim," dedi. Lockhart'ın bu yıl Fed'in kararlarında oy hakkı yok. Lockhart, ayrıca, "Bu çeşit ılımlı büyüme patikasının devam edeceğine güveniyorum" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'de Hazine tahvillerinin faizi, Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) tahvil alımlarını gelecek ayki toplantıda azaltmaya başlayacağı spekülasyonu ile bu hafta son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Politika yapıcılar, istihdam piyasasında kayda değer bir iyileşme görülene kadar sürdürüleceği taahhüdünde bulundukları büyük miktarlı varlık alımlarının azaltılmasına ne zaman başlanacağı konusu üzerinde duruyorlar.

Lockhart, ABD ekonomisinin bu yıl muhtemelen yüzde 2 ila yüzde 2.5 arasında bir hızda büyüyeceğini kaydetti ve işsizlik oranının 2013 yılının sonunda muhtemelen yüzde 7.2 ile yüzde 7.4 arasında kalacağını kaydetti.