Advertisement

Geçen yıl ile bu yılın ilk çeyreğinde ferdi seyahatler küçülürken, paket tur satışları arttı.


Türkiye talep profili analizinden derlediği bilgilere göre, geçen yıl turizm rakamlarındaki artışın yüzde 68'i paket turlardan sağlandı.


"Arap Baharı"nın getirdiği ivmeyle 2011'de kazanılan 2,8 milyon turistin önemli bir kısmı ferdi seyahatlerden kaynaklanmıştı. O yılki artışın yüzde 75'i ferdi seyahatler, yüzde 15'i 0-14 yaş grubu çocuklar ve yüzde 10'u da paket turlardan elde edilmişti.


Geçen yıl ise bu eğilimin durduğu ve Avrupa'daki iktisadi sorunların ağırlaştığı görüldü. 2011'de 13 milyon 57 bin 78 olan bireysel ziyaretçi sayısı, 2012'de 11 milyon 875 bin 498; 2011'de 13 milyon 554 bin 14 olan paket tur rakamları ise 2012'de 14 milyon 580 bin 941 oldu. Böylece geçen yıl ferdi seyahatler yüzde 9 küçülürken, paket turlar yüzde 7,5 oranında arttı.


-Yılın ilk çeyreğinde paket turlarla girişte yüzde 11,2 artış


Bu yılın ilk çeyreğinde sağlanan yabancı ziyaretçi artışının yüzde 82,7'si ferdi, yüzde 17,3'ü de paket turlardaki büyümeden kaynaklandı.


Bu artışta yılın ilk aylarında yaşanan ve turistik niteliği az olan karayolu sınır kapıları girişleri etkili oldu.


Türkiye ilk çeyrekte yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 20'nin üzerinde artış kaydederek 4 milyonun üzerine çıktı. Yine aynı dönemde paket turlarla girişte yüzde11,2 artış oldu.


Ferdi girişler ise yüzde 25 büyüdü. Turistik niteliği düşük olan bu trafik dışarıda bırakıldığında, esas ivmenin yine paket turlardan sağlandığı görülüyor.


-Alman ve İngiliz halkına yüzde 50'lik satış


Avrupa'da Fransa, Hollanda, İtalya, Danimarka, Belçika gibi bazı pazarlarda paket tur oranları hafif gerilerken, Bağımsız Devletler Topluluğu, Rusya ve Ukrayna'da durum değişmedi.


Diğer yandan canlanma belirtisi gösteren İsrail başta olmak üzere Almanya, İsveç, İngiltere gibi bazı pazarlarda ise paket tur oranlarında artışlar kaydedildi.


Paket turlarda bu dönemdeki artışın esas kaynakları ise Alman ve İngiliz pazarı oldu. Paket sayısındaki artışın yüzde 50'si bu iki ülke halkına yapıldı.


Öte yandan sınır girişlerinin yoğun olduğu Bulgaristan pazarında da paket tur satış oranlarında artışlar görüldü.

 

AA