Advertisement

Dolardaki yükselişi değerlendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bunun gelişmekte olan ülkelerden  para çıkışının sonucu olduğunu, abartılmaması gerektiğini savundu.

Şimşek, 2002 yılında Dolar-TL’nin 1,6 olduğunu hatırlatarak, bu süreçte enflasyonun yüzde 150 olduğunu belirtti. Şimşek son dönemde yaşanan dalgalanmaların da Türkiye'ye özgü olmadığının altını çizere, "Türk piyasasındaki iniş çıkışlar, gelişmekte olan ülkelerin çoğunda gördüğümüz iniş çıkışlardır. Hindistan para birimi rupinin, Brezilya para birimi realin yılbaşından bu yana değer kaybı, Türk lirasından daha az değildir. Yani, Güney Afrika rantındaki değer kaybı, liradan az değildir. Dolayısıyla olaylara bu çerçevede bakmak lazım" diye konuştu.

Piyasalardaki çalkantıların, varlıkların yeniden fiyatlandırılmasıyla ilişkili olduğunu açıklayan Mehmet Şimşek, bunun reel bir ekonomik krizle ilişkili olmadığını bildirdi. Şimşek, Bu durumun Türkiye'nin temel bir sorunuyla ilişkisi olmadığını da anlattı ve "Her ekonomi bu süreçlerden bir miktar etkilenebilir ve bu doğaldır" yorumunda bulundu.

Türkiye'nin borç dinamiklerinin kötüleşmediğini ve devletin bilançosunun güçlü olduğunu belirten Şimşek, "türkiye'nin bankacılık sektöründe de kriz yaşanmadığını söyledi.