Advertisement

Alman  Sosyal Demokrat Partisi'nin lideri ve Şansölye Angela Merkel'in rakibi Peer Steinbrueck, Almanya'nın euroyu kurtarmanın faturasını ödemek zorunda kalacağını ve Merkel'in Yunanistan'ın yaklaşan 3. kurtarma paketi konusunda seçimlerini bilgilendirmediğini belirtti.

Steinbrueck, Merkel'in Yunanistan'a ilk kurtarma paketinin verildiği 2010'dan bu yana Euro Bölgesi'ni kurtarma maliyetleri konusunda dürüst olmuş olmasının gerektiğini savundu. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan'ın büyük ihtimalle yeni, bir kurtarma paketine daha ihtiyacının olacağını, ancak daha düşük olması beklenen miktarın önümüzdeki yıl kararlaştırılacağını söyledi.

Alman ARD televizyonuna konuşan Steinbrueck, "Almanya'nın Avrupa ve Euro Bölgesi'nin isikrarı için ödemesi gerekecek" diyerek, Yunanistan'da bahsi geçen son paketin büyük ihtimalle bu zamana kadar bir ışık yakmamış olan bir kiz stratejisinin değerlendirilmesiyle ilgili olduğunu ve o stratejinin büyük ihtimalle başarısız olmuş olduğunu ileri sürdü.

SPD, seçim anketlerinde önde görünen Merkel ile arasındaki açığı kapamak için Merkel'in krizle mücadele önlemlerini eleştirirken, Yunanistan konusu genel seçime 4 hafta kala gündeme oturdu. Avrupa'daki borç krizinin 4. yılında Merkel'in partisinin ortakları Yunanistan'daki yeni kurtarma paketi ihtimalini açık bir şekilde konuşmaya başladı.

Bild gazetesinde yayınlanan haftalık Emnid seçim anketine göre, Steinbrueck'in SPD'si yüzde 25 oyla Merkel'in yüzde 40'larda seyreden Hristiyan Demokrat bloğunun hemen ardında yer alıyor.