Advertisement

(17:10'da güncellendi)

ABD'de Hazine tahvilleri, ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişlerinin Temmuz ayında beklenenden daha fazla düşmesinin ardından değer kazanırken, Avrupa hisse senetleri değer kaybetti ve ABD hisse senetleri fazla değişmedi. Tahıl vadeli kontratları, emtia grubundaki yükselişlere öncülük etti.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi üç baz puan düşerek, New York saati ile 09:30'da, yüzde 2.79'a geriledi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 düşüşle 304.26 puana inerken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, geçen haftaki kazancının ardından fazla değişmedi. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi, mısır ve soya fasülyesinin, ABD'nin Ortabatı bölgesindeki sıcak ve kurak hava koşullarının rekolteyi olumsuz etkileyeceği endişesi ile güçlü yükseliş göstermesi ile birlikte, son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. Türk Lirası dolar karşısında yüzde 0.6 değer kaybederek tarihinin en düşük seviyesine inerken, Hindistan rupizi yüzde 1.5 geriledi.

ABD'da dayanıklı tüketim malları siparişleri, Cuma günü açıklanan ve son üç yılın en hızlı düşüşünü gösteren birinci el konut satışalrı verisinin ardından, Mart ayından bu yana ilk kez düştü. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyeleri Panicos Demetriades ve Ewald Nowotny, Jackson Hole, Wyoming'deki merkez bankacılarının katıldığı toplantıda, faiz indirimleri için kapasite olup olmadığı konusunda fikir ayrılığına düşerken, Fed'in üç bölge başkanı, tahvil alımlarının azaltılmasının zamanlaması konusunda farklı görüş bildirdi.

Zürih'te Vontobel Asset Management hisse senedi ve emtia strateji müdürü Andreas Nigg, "Bir yandan, ekonomide iyileşme görmek istiyoruz, ancak ekonomi çok fazla iyileşirse, Fed'in varlık alımlarını azaltması tekrar gündeme geliyor," dedi ve Bu piyasalar için bir ikilem. En iyi senaryo ılımlı büyüme. Dayanıklı tüketim malları siparişleri volatil olabilir ve çok dalgalanabilir" değerlendirmesinde bulundu.

(17:10'da güncellendi)