Advertisement

Japonya'da gayrimenkul şirketlerinin Topix Endeksi'ndeki 33 sektör arasında en güçlü kazançları elde etmesi ile kamu hizmeti şirketlerindeki değer kaybı arasında kalan Tokyo Borsası, kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

Japonya'nın en büyük 3. bankası Sumitomo Realty&Development Co. yüzde 3.4 değerlendi. Otomobil ve gemiler için astar üreten Nippon Paint Co., hisse geri alım planı açıklamasının ardından 1974'ten bu ytana en yüksek seviyesine tırmandı. Mitsui Chemicals Inc., Nomura Holdings Inc.'in hissedeki yatırım notunu yükseltmesinin ardından yüzde 3.1 tırmandı. Tokyo Electric Power Co., Fukushima'daki nükleer santralde bir başka sızıntı açıklamasının ardından Nikkei 225 Endeksi'nde en sert düşüşü kaydetti.

Topix Endeksi erken saatlerde yüzde 0.5 kaybetmesinin ardından yüzde 0.1'in altında kazançla 1,142.33 puana çıktı. Nikkei 225 Endeksi de yüzde 0.1 artışla 13,678.38 puana yükseldi. Japonya Ekonomi Bakanı Akira Amari, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin Ekim'in başında satış vergisinin artırılmasına ilişkin karar vereceğini söyledi.

Abe'nin mali olarak sağduyulu anak büyüme üzerinde etkisi olacak satış vergisi kararına ilişkin belirsizliğe dikkat çeken Parry International Trading Ltd.'in yönetici direktörü Gavin Parry, "Piyasalar teknik dirençlere bağlanmış durumda" dedi.