Advertisement

(18:20'de güncellendi)

Yurtiçi piyasalar, geçen hafta uluslararası piyasalardaki dalgalanmaya bağlı olarak volatil bir seyir izledikten sonra güne sakin başladı.

Uluslararası piyasalar geçen hafta, Fed'in teşvik programına ilişkin beklentiler ve ABD'nin Jackson Hole kentine yapılan merkez bankacıları toplantısında yapılan açıklamalar ile birlikte oldukça tedirgin bir seyir izledi.

Bu havanın yurtiçine yansıması ile birlikte dolar, 1.9990 lira ile rekor seviyeye çıkarak, 2 TL'deki psikolojik seviyeyi test ederken, Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi 68,000 seviyesinin altına düştü ve gösterge tahvilin faizi yüzde 10'a yaklaştı. Sepet kur 2.3180 seviyesinden kapandı.

Geçen haftaki bu gelişmelerin ardından, BIST 100 Endeksi güne yüzde 0.41 yükselişle 68,215 puandan başladı. Dolar-TL 1.99 seviyesinin hafif altında açıldı. Endeks seans başında yüzde 1 yükseldikten sonra hafifçe geriledi. Döviz ve faizdeki yükselişlerin etkisi ile satışların ağırlık kazanması sonucu Endeks, yüzde 0.3 düşüşle 67,700 seviyesine yaklaşdı. Dolar-TL kuru bir miktar yükselerek 1.9940 seviyesi yakınlarında dalgalandıktan sonra, yeniden 2 seviyesine yaklaştı.

Endeks ilk seansı yüzde 0.07 düşüşle 67,885 puandan kapadı. Endeks ikinci seansa, 67,755 puandan hafif düşüşle başladı. Borsa İstanbul 100 günü Cuma günü kapanışına göre 842,70 puanlık yükselişle 68.775,02 puandan tamamladı.

Gösterge tahvilin faizi 42 baz puan sıçrayarak yüzde 10.16'ya çıktı ve iki haneli rakamlara yükseldi.

Ancak ABD'de TSİ 15:30'da açıklanan dayanıklı tüketim malları verisinin beklenenden çok daha kötü çıkmasının, Fed'in teşvikleri azaltacağı beklentisini zayıflatması, gelişen piyasaları olumlu etkiledi. Bu hava yurtiçi piyasalara da yansıdı.

Dolar-TL 1.9910 seviyelerine inerken, endeks kayıplarını geri aldı ve yüzde 1.3 yükselişle 68,800 seviyesine yaklaştı. Merkez Bankası'nın 50 milyon dolarlık ihale açmasının ardında dolar yeniden yükselişe geçti ve 1.9940'a çıktı.

Merkez Bankası 1 hafta vadeli 1.5 milyar liralık repo ihalesi açarak ek sıkılaştırmaya gitmedi. İhaleye 12 milyar liralık teklif geldi.

Merkez Bankası ayrıca bugünkü ihalede minimum döviz satım tutarını 350 milyon dolar olarak belirledi. İhaleye 585 milyon dolar teklif geldi ve fiyat 1.9919 seviyesinde oluştu.

Merkez Bankası yarın valörlü 50 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtı.

ING Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, doların TL karşısında, ABD verisi sonrası düştüğünü kaydetti.

Metin, "Dolar-TL, ABD dayanıklı tüketim malları siparişleri verisinin kötü çıkmasının ardından 1.9994 ile rekora çıktıktan sonra düştü. Merkez Bankası Başkanı Başçı2nın yarın yapacağı konuşma önemli. Başçı politika faizinde artış işaret ederse,, TL hızlı değerlenir. Aksi halde TL üzerinde baskı süre" dedi.

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, Bloomberg HT'ye yaptığı yorumda, Türkiye'nin dış politikasına ilişkin endişelerin satış getirdiğini söyledi.

Uskuay, "ABD'de Cuma günü açıklanan ve beklenenden kötü çıkan konut verileri gelişen piyasalar için şanstı. Ancak Türkiye, Suriye ile ilgili gelişmelerden dolayı, diğer gelişen piyasalardan negatif ayrıştı. Bugünkü satışların büyük oranda bu nedenle geldiğini düşünüyorum. Bugün açıklanacak olan ABD dayanıklı tüketim malları siparişleri önemli. Döviz ve faizin aynı anda yükselmesi, reel ekonomiyi olumsuz etkileyebilir" dedi.

Bloomberg HT'nin canlı yayınına katılan Saxo Capital Markets Uluslararası Piyasalar Uzmanı Burak Demirpehlivan, doların 2 lira üzerinde tutunmasını beklemediğini söyledi.

Demirpehlivan, "Uluslararası piyasalardaki kısmi rahatlama ile birlikte doların 2 lira üzerinde kalmasını beklemiyorum. 1.96-1.97 bandı önemli. Kur bu bandın üzerinde kalır. Piyasada Merkez Bankası'nın faiz konusunda ciddi adım atacağı algısı var. Merkez Bankası'nın tavrı önemli" dedi.

(18:20'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Ağustos 2013 Pazartesi, 21:52 Misafir nedense kotu haberler inanilmaz sekilde abartilarak ve "flash flash" cigirtkanliklariyla verilirken, olumlu haberler ise gayet siradanmis gibi gosteriliyor! kasitli yapildigini dusunuyorum! ne yani bu ulke batinca mutlu mu olacaksiniz?
26 Ağustos 2013 Pazartesi, 15:37 Misafir bunun fed'le falan alakası yok,bizde yatırımcının genel portföyü yabancı,hükümetin politikalarını dizginlemek için ekonomik darbe yapmak isteyen güçlerin düzenli çabaları bunlar,bizim ne zorumuz var fed'le falan,ve niye dünyada en çok biz etkileniyoruz bir bakmak lazım.