Advertisement

(16:06'da güncellendi)

ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişlerinin Temmuz ayında üç aylık yükselişin ardından beklentilerin üzerinde daralması sonrasında, dolar yen karşısında son dört günde ilk defa geriledi.

Bloomberg ABD Dolar Endeksi, yatırımcıların dünyanın en büyük ekonomisinin Fed'in tahvil alımlarını gelecek ay azaltmasını destekleyecek kadar güçlenip güçlenmediğini değerlendirmeleri ile dalgalı bir seyir izliyor. Hindistan rupisi, ekonomi bakanının faiz oranlarını artırma ihtimalini düşünmediğinin söylenmesi ile geçen haftaki rekor düşük seviyesine doğru gerilemeye başladı. Yeni Zelanda doları son altı günde ilk defa güçlendi.

Milano'da bulunan UniCredit SpA kıdemli Döviz stratejistlerinden Roberto Mialich, "ABD doları, Fed'in Eylül'de tahvil alımlarını azaltma ihtimalini piyasanın yeniden değerlendirmesini sağlayacak önemli veriler ile yön buluyor. Net bir görünüme ulaşana kadar dar bir aralıkta hareketler olacak gibi görünüyor" yorumunu yaptı.

Dolar yen karşısında geçen hafta yüzde 1.2 güçlenmesinin ardından bugün yüzde 0.4 gerileyerek New York saati ile 08:34'te 98.33 yen oldu. Dolar euro karşısında ise büyük bir değişiklik yaşamayarak 1.3387 dolardan işlem görürken geçtiğimiz hafta yüzde 0.4 değer kazanmıştı. Euro yen karşısında yüzde 0.4 zayıflayarak 131.63 yene geriledi.

En az 3 yıl dayanıklı olması beklenen malların siparişleri Temmuz ayında yüzde 7.3 düşerek, Ağustos 2012'den bu yana en sert düşüşü gösterdi. Haziran ayında siparişler yüzde 3.9 yükseliş kaydetmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı ise yüzde 4 olarak gerçekleşmişti. Ticari uçak ve bilgisayar gibi elektronik ürünlere olan talep zayıfladı.

(16:06'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Ağustos 2013 Pazartesi, 16:18 Misafir bize ne yenden tl karşısında ne olacak ondan haber ver