Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisinde istikrar sağlanmaya başladığına ilişkin iyimserliğin desteğiyle Çin Borsası 3 gündür ilk kez yükseldi.

Jiangxi Copper Co., emtia üreticilerinin raali yapmasıyla yüzde 2.4 değerlendi. Citic Securities Co. ve Haitong Securities Co., Şanghay Borsaıs'nın aynı gün işlemlere izin verilmesini düşündüğünü söylemesinin ardından yüzde 4 tırmandı. Hangzhou HIK-Vision Digital Technology Co. yüzde 7 yükselerek teknoloji hisseleri göstergesini 2 yılın en yüksek seviyesine tırmandırdı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.7 kazançla 2,091.65 puana çıkarak 2013'deki kayıplarını yüzde 8'e indirdi. İamalattan, ihracata verilerin dünyanın en büyük 2. ekonomisinin, 2 çeyrek üst üste yavaşlamanın ardından güçlenmeye başladığına işaret etmesiyle Credit Suisse Group AG ve Deutsche Bank AG geçtiğimiz hafta Çin'e dair ekonomik tahminlerini yükseltti.

Dragon Life Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kan, Çin ekonomisinin geri sıçrayacağı sinyallerinin olduğunu söyledi.

CSI 300 Endeksi yüzde 1.9 kazançla 2,330.15 puana çıkarken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.7 yükseldi.

Jiangxi Copper yüzde 2.4 değerlenerek 17.29 yuandan, Western Mining Co. yüzde 2.5 primlenerek 6.08 yuandan ve Inner Mongolia Baotou Steel Rare-Earth Hit-Tech Co. da yüzde 1.7 artarak 29.22 yuandan işlem gördü.

Credit Suisse Çin'in bu yılki büyüme tahminini yüzde 7.4'ten yüzde 7.6'ya çıkarırken, Duetsche Bank da Çin'in Temmuz-Eylül döneminde yüzde 7.7 ve 4. çeyrekte de yüzde 7.8 büyüyeceğni öngördü.