Advertisement

Afrika'nın en büyük ekonomisi Güney Afrika'nın Maliye Bakanı Pravin Gordhan, dünyanın önde gelen politika yapıcılarının, gelişen piyasalar krizinin gelişmesinin önlenmesi için daha agresif politikalar uygulaması gerektiğini söyleyerek, küresel sermaye akışları ve kur volatilitesi konusunda daha büyük adım çağrısında bulundu.

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan Gordhan, başta para birimleri, daha sonra da algıdaki volatiliteyi azaltacak dünya genelinde, uyumlu ve birleşmiş bir çözümün bulunması konusunda bir yetersizlik olduğunu savundu.

Hindistan ve Endonezya geçtiğimiz hafta zayıflayan para birimleri ve düşen finansal piyasalardan ötürü büyük zarar görürken, Güney Afrika randı da dolar karşısında bu yıl dibe vurarak, dünyanın en kötü performanslı para birimi oldu.

Gordhan'ın açıklamaları, Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını yavaşlatmasının gelişen piyasalarda çalkantıya neden olması ihtimaliyle oluşan uluslararası finansal sisteme ilişkin endişeyi ortaya koyuyor.

Gordhan "G-20'nin üyesi olan ve birlikte çalışan uluslararası kurumların yeni cevaplarla gelmesinin ve yeni ortamı sahiplenmemizi sağlayarak volatiliteyi düşürecek bir çerçeve bulmaya yardım olacak aykırı bir düşünce metodu geliştirmesi gerektiğine hiç şüphe yok" dedi.

Gordhan'ın ifadeleri, Jackson Hole toplantılarına katılan başka gelişen piyasa yetkililerinin de desteğini buldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Ağustos 2013 Pazartesi, 11:37 Misafir ver faizi kurtul bu işten
26 Ağustos 2013 Pazartesi, 11:33 Misafir avanta dolar istiyorlar