Advertisement

(19:31'de güncellendi)

Avrupa hisseleri İtalya'daki politik tartışmalar ve ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişlerinin beklenenden daha fazla düşmesi ile son üç işlem gününde ilk defa geriledi.

İtalya'da eski başbakan Silvio Berlusconi'nin partisi olan Özgürlük Halkı partisinin bazı üyelerinin Başbakan Enrico Letta'yı hükümeti devirmekle tehdit etmeleri sonrasında ülkenin en büyük bankası UniCredit SpA yüzde 3.5 geriledi. Royal KPN NV azınlık hisse sahibi America Movil SAB'dan Alman Telefonica Deutschland Holding AG'ye satış için izin alabilmesinin ardından yüzde 3 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek günü 304.48 puandan kapatırken, yükselen bir hisseye karşılık iki hisse düşüş yaşadı.Endekste işlem hacmi, Londra'nın tatil olmasıyla 30 günlük ortalamanın yüzde 57 aşağısında seyretti. Gösterge endeks, Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı sinyallerini ilk defa verdiği 22 Mayıs'tan bu yana yüzde 2 gerilemiş durumda.

Frankfurt-Trust Investemen GmbH fon yöneticilerinden Raimund Saxinger, "İtalya'daki politik belirsizliğin yeniden ortaya çıkmasıyla oluşan bir endişe var. Piyasanın tepkisi sadece riske olan bir refleks. Bankalar hep bu tarz durumlarda ön planda oluyorlar" ifadelerini kullandı.

İtalya'da, Özgürlük Halkı partisinin, Berlusconi'nin vergi dolandırıcılığı suçlamasıyla Senato'dan atılması halinde, Letta'yı hükümeti devirmekle tehdit etmeleri sonrasında mevcut koalisyon yıpranma sinyalleri veriyor.

(19:31'de güncellendi)