Advertisement

Alman turistler Türkiye'nin sahil kenarlarına tatil için gelirken, Anadolu'dan Almanya'ya giden Türk turist sayısı da her geçen yıl artıyor.

Frankfurt Belediyesinin yan kuruluşu Frankfurt Turizm ve Kongre Hizmetleri Şirketi'nin genel müdürü Thomas Feda, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Eskişehir'de, AA muhabirine, Almanya'nın beşinci büyük kenti olan Frankfurt'un, köklü bir geçmişi olduğunu söyledi.

Frankfurt'un, önemli bir kültür merkezi olmasının yanında ciddi istihdam oluşturduğunu bildiren Feda, kayıtlı nüfusunun Eskişehir kadar olmasına rağmen, ayrıca mesai saatlerinde şehir dışından 150 bin ile 250 bin arası insanın çalışmak için kente geldiğini açıkladı.

Feda, Frankfurt'un, Almanya'nın kültür bütçesi en yoğun bir kenti olduğunu, her yıl uluslararası alanda çok önemli sergilerin açıldığını aktardı.

Kültür dokusu, altyapısı yoğun bir kent olması sebebiyle Frankfurt'ta bazı projeler geliştirdiklerini dile getiren Feda, insanların müze kültürüne süreklilik kazandırabilmesi için çok ucuza satılan özel giriş kartlarının, birçok üniteyi aynı fiyata ziyaret etme imkanı sağladığını vurguladı.

- Yılda 7 milyon geceleme kapasitesi-

Feda, Frankfurt'un yılda 7 milyon geceleme kapasitesiyle turizmde önemli bir tabloya sahip olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

"Türkiye, bunun içerisinde büyük bir rol oynamasa da her yıl artan sayıları dikkate aldığımızda, yeni bir pazar olarak görmemiz mümkün. Türkiye'den Frankfurt'a yılda 50 bin turist geliyor, bu sayının önümüzdeki senelerde 90 bini bulabileceğini tahmin ediyoruz. Türk piyasası, turizm potansiyeli açısından bizim için yeni bir kapı. Aynı şekilde Brezilya ve Rusya'da, yeni turizmde açılan önemli bir kaynak. Bizim, uzman olarak bu piyasaları önceden keşfetmemiz lazım. Bunu önceden sezinlediğimiz için bu tür operasyonları yapıyoruz. Geçen yıl Türkiye'de, Frankfurt'u tanıtma projelerini başlattık. İstanbul, Ankara'da yaptık, bu yıl Eskişehir'e geldik. Önümüzdeki yılda Bursa'da tanıtım toplantısı yapmayı planlıyoruz. Türkiye'den gelen turist potansiyelleri açısından şehrin kültürünü, dokusunu, sokaktaki vatandaşın yaşam biçimi açısından tanıma eğilimi olduğunu gördük, o yüzden buralara önem veriyoruz."

Frankfurt'un, aynı zamanda Almanya'nın ciro bağlamında en fazla alışveriş yapılan kenti olma özelliğiyle tanındığını anlatan Feda, şöyle devam etti:

"Sadece Alman halkından değil, turist yoğun bir bölge olduğu için ister istemez değişik uluslardan vatandaşların da alışveriş merkezi seçtiği bir kenttir Frankfurt. Almanya'nın tek bir yemek kültürü yok. Frankfurt'un da kendine özgü yemekleri var. Frankfurt'ta, 180 ayrı ulustan insan yaşıyor. Bunların yemek kültürleri tanıtılıyor. Türkler, mevcut potansiyeli yoğun nüfusuyla Türk mutfağının tanıtılmasında önemli bir potansiyel oluşturuyor. Türklerin getirdiği kültür de Frankfurt'ta ayrı bir yer tutuyor. Frankfurt, aslında Almanya'nın, Avrupa'nın bir anlamda dünyaya açılan önemli kapısı."

Feda, Frankfurt'ta konaklama altyapısının yeterli olduğunu sözlerine ekledi.