Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu üyeleri Euro Bölgesi ekonomisinin toparlanma sinyallerini güçlendirmesi üzerine daha fazla faiz kesintisi için yer olup olmadığını tartışıyorlar.

Güney Kıbrıs Merkez Bankası Başkanı Panicos Demetriades 24 Ağustos'ta gerçekleştirdiği bir röportajda politika yapıcıların faiz oranını rekor seviye olan yüzde 0.5'ten daha da aşağı çekme seçeneğini kaldıramayacaklarını belirtti. Bunun yanında Avusturya Merkez Bankası Başkanı Ewald Nowotny ise 22 Ağustos'ta yaptığı bir açıklamada son zamanlarda gelen iyi haberler üzerine şimdilik faiz kesintisi için çok ciddi bir argüman gömediğini belirtti.

AMB önümüzdeki ay geleceğe yönelik beklentilerini açıklamaya hazırlanırken, bu tarihin yaklaşmasıyla beraber yönetim kurulundaki görüş farklılıkları da boy göstermeye başlıyor. Euro Bölgesi geçtiğimiz çeyrekte bugüne kadar yaşadığı en uzun resesyondan çıkarak yüzde 0.3 genişleme gerçekleştirdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler bu hafta Avrupa Komisyonu tarafından açıklanacak bir raporun bölgedeki ekonomik güvenin Mart 2012'den bu yana en yüksek seviyeye çıktığını gösterecek.

Demetriades daha fazla faiz kesintisinin "hâlâ seçenekler arasında olduğu"nu söyleyerek, "Her ne kadar yeni gelen verileri takip etmemiz gerekse de bu ihtimali göz ardı edemeyiz. Veriler daha önemli" ifadelerini kullandı.

Nowotny ise "tedbirli bir şekilde iyimser" olduğunu belirterek, toparlanmanın hâlâ zayıf olduğunu sözlerine ekledi. Yakın zamanda bir faiz oranı artışı olmayacağı sinyali veren Nowotny, "Son zamanlarda ortaya çıkan gelişmeler AMB politikası üzerinde ani bir etki yaratmayacaktır" dedi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) lideri Christine Lagarde ise AMB'nin toparlanmaya gösterdiği güçlü destekten sonra hâlâ manevra yapabilecek alanı bulunduğunu berlitti. Lagarde bankaların daha fazla kredi dağıtması için çözüm yolları bulunmasını önerdi.