Advertisement

Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PDL) şef parti denetmeni Renato Brunetta, Başbakan Enrico Letta'nın partisi Demokrat Parti'nin (PD) Berlusconi'nin Senato'dan çıkarılması yönünde oy kullanması halinde İtalya'da hükümetin çökebileceğini söyledi.

Brunetta, "Özel bir şirkette, eğer bir ortak diğer ortaktan kurtulmaya çalışırsa, ortaklık daha fazla yürümez. PD böyle bir durumda hükümetin çöküşünü ateşler" ifadelerini kullandı.

Parlamento üst meclisinin, şu anda senatör olan Berlusconi'nin 1 Ağustos'ta vergi dolandırıclığından suçlu bulunması nedeniyle senatörlüğünün elinden alınıp alınmayacağını oylaması gerekiyor. Fakat bu oylama Senato'da bölünmelere neden olarak Letta'nın 4 aydır varlığını sürdüren koalisyonunu sonlandırabilir.

Üst meclis basın bürosuna göre, Senato'nun dokunulmazlık ve seçim komitesi 9 Eylül'de Berlusconi'nin durumunu değerlendirecek. Net bir sonuca varılana kadar bu süreç haftalarca sürebilir. Brunetta, komitenin bu kararı düşünürken durumun İtalya demokrasisi için ne kadar önemli olduğunu da düşünerek bir değerlendirmede bulunması gerektiğini belirtti.

10 yıl vadeli İtalya tahvil faizleri üç baz puan gerileyerek Roma saati ile 15:02'de yüzde 4.34 olarak görülürken, kıyaslanabilir olan Almanya tahvil faizleri ile fark 241.4 baz puan olarak gerçekleşti.

Demokrat Parti şef denetmeni daha önce yaptığı açıklamada parti senatörlerinin Berlusconi'nin vekilliğini sonlandırma yönünde oy kullanacağını açıklamıştı. Ansa haber ajansına göre partinin lideri Guglielmo Epifani de dün, hiçkimsenin kararlarını değiştiremeyeceğini söyledi.

Berlusconi'nin Özgürlükçü Halk Partisi sekreteri Angelino Alfano ise Demokrat Parti'yi böyle bir kararı alırken, geçmişten gelen rekabeti bir kenara bırakmaya çağırdı.