Advertisement

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ezher şeyhi Ahmed et-Tayyib ile ilgili açıklamalarını kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Recep Tayyip Erdoğan'ın, tarihi ve İslami büyük bir kuruluş olan Ezher'in şeyhine yönelik sarf etmiş olduğu sözleri Dışişleri Bakanlığı olarak şiddetle kınıyoruz. Bu kurumun şeyhine yönelik söylenenleri kabul etmemiz mümkün değildir" denildi.

Açıklamada ayrıca, "30 haziran 2013'te halkın iradesi doğrultusunda ordu tarafından açıklanan 'yol haritasına' Ezher Şeyhi gibi birçok kurum destek vermiştir. Türk yetkililerinin, hala halkın iradesine karşı beyanlarda bulunması üzücüdür" ifadesine yer verildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri yönetim tarafından görevinden alınmasını ve askeri darbeyi destekleyen Ezher şeyhi Ahmed et-Tayyib hakkında eleştirilerde bulunmuştu.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Ağustos 2013 Salı, 00:07 Misafir mısır la neden bu kadar çok ilgileniyorsunuz... yoksa aynı duruma düşmek den korkuyor olup da şimdiden zemininizi mi güçlendiriyorsunuz...