Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Eylül ayı içerisinde vatandaşımızın, sanayicimizin kullanacağı doğal gaza bir zam yapmayı düşünmüyoruz" dedi.

Yıldız, Bakanlıkta Ericsson Türkiye Yönetim Kurulunu kabulünün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Eylül ayında doğal gaz fiyatlarına zam yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Yıldız, şunları kaydetti:

"Bölgemizdeki siyasi gelişmelerin olumsuz seyir izliyor olması, Suriye ve Mısır'ın içinde bulunduğu hal dikkate alındığında ham petrol fiyatlarında ciddi bir artış oldu. 3 Temmuz'dan bu yana başka etkileri de dahil edersek 103 dolardan yaklaşık 110-111 dolar seviyesinde. Bu tabii ki bizim girdilerimizi olumsuz etkiliyor. Girdilerimizde maliyet artışına sebep oluyor. Bunu önceden tahmin ediyorduk. Hatta Suriye'deki dünden bu yana olan gelişmeler belki daha da olumsuz yönde tahrik edecektir, bunu izleyip göreceğiz. Önemli olan bu girdileri minimize etmek ve olumsuz tesirlerini giderebilmek. Asıl enerji politika ve stratejileri burada devreye giriyor."

Türkiye'nin AB üyesi ülkeler arasında doğal gazı en ucuz alan değil ama en ucuz satan ülke olduğunu vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

"AK Parti hükümetlerimizin bu konuda hassasiyeti her zaman gözlemlenmektedir. Döviz fiyatlarındaki artış, özellikle açık pozisyondan kalan enerji sektörünü olumsuz yönde etkilemektedir. Eylül ayı içerisinde vatandaşımızın, sanayicimizin kullanacağı doğalgaza bir zam yapmayı düşünmüyoruz. Bütün bu girdileri HES, rüzgar, güneş ve su bütün kaynaklarımızla beraber absorbe etmeyi planlıyoruz. Bizim maliyetlerimiz zorlanıyor ama buna rağmen ekibimizle yaptığımız çalışmalarla herhangi bir fiyat artışı yapmamak için direniyoruz."

- "TAQA olmazsa başka firma olur"-

"TAQA'nın, Afşin-Elbistan'da yapmayı planladığı kömür yatırımını ertelediğine" yönelik haberlerin sorulması üzerine Yıldız, şöyle konuştu:

"Her proje karşısında B ve C planımız vardır. Afşin-Elbistan'daki kömür havzaları Türkiye'nin kömür rezervinin yaklaşık yüzde 40-45'i. Bizim için son derece önemli. Yerli kaynaklarıyla elektrik üretimi hedeflerimizin de başında geliyor. Birleşik Arap Emirlikleri ile yaptığımız hükümetler arası anlaşma IGA ve onun ev sahipliği anlaşmalarını da hazırlıyorken, böyle bir kararı tek taraflı olarak alıyor olmaları tartışılır. Bu tarafları olan bir anlaşmadır. Kendi hükümetlerinden bu anlaşmayı geçirmişler, finansman yapılarını da düzenlemişlerdir. Biz bu kararlılığımızdan vazgeçmeyeceğiz. Birleşik Arap Emirliklerindeki kardeşlerimiz ister böyle bir karar alsınlar, ister devam edecek olsunlar, biz şu anda diğer ülkelerle görüşmelerimize başladık."

Yıldız, kömür yatırımlarından vazgeçilmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Birleşik Arap Emirlikleri TAQA firması, görüşmeleri belli oranda olgunlaştırdığımız ve bir seviyeye getirdiğimiz, 13-14 aydan beri bir seviyeye getirdiğimiz noktadaydı. TAQA firmasının tercihlerinin siyasi gerekçelere dayanmamasını temenni ederim. Böyle bir şeyi ne kardeşlik hukukuna ne de ilişkilerimize sığdırabilirim. Bunun böyle olmadığına inanmak isterim. Ama özellikle Mısır ve Suriye'deki gelişmelerin, enerji yatırımlarıyla alakalı konularda kendileri açısından bir tercih noktasına geldiğini gösteriyor. Kendilerinin açıklamalarını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin yatırımlarını devam ettireceğini ifade eden Yıldız, son 10 gün içerisinde yaptıkları görüşmelerle yerli kömüre hem yabancı hem yerli yatırımcının ilgi gösterdiğini söyledi. Yıldız, "Türkiye'de karamsar bir hava yaratmaya çalışanlara bizim siyasi kararlılığımız en büyük cevap olacaktır. Bu karmaşadan bazı arkadaşlarımızın 'ilki geldi, devamını bekliyoruz' tarzı haberlerini de son derece yakışıksız buluyorum. Hepimiz ülkemiz için koşturmamız lazım" diye konuştu.

Başka bir soru üzerine Yıldız, Türkiye'nin yatırımlar konusunda bekleme moduna girmeyeceğine işaret etti. Türkiye'deki enerji yatırımlarını anlatan Yıldız, "IGA'nın feshi söz konusu değil ancak işlemiyor olması söz konusu olabilir. Bizim tarafımızdan herhangi bir olumsuz mod yok. Türkiye'ye gelen yatırımcı burada zorla gelmiyor, kendi tercihleriyle geliyor. Birçok ülke Türkiye'de yatırımlarıyla alakalı çalışmalara devam ediyor. Çin'den tutun birçok ülkeye varıncaya kadar" dedi.

Türkiye'de yaratılmak istenen piyasa durgunluğunun AB ülkelerinde 3-4 yıldır görüldüğünü anımsatan Yıldız, Türkiye'nin bu duruma düşmeyeceğini söyledi. Yıldız, "Tamamen yerli kaynaklardan üreteceğimiz bir elektrikten vazgeçmemiz söz konusu değildir. TAQA olmazsa başka bir firma olur, bir yolumuza devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Suriye'ye olası müdahale konusunda, "İnsanlığın uyanışı için kimyasal gerekçenin değil, fiziksel gerekçelerin de çoktan oluştuğunu görmemiz lazım. Bununla alakalı hiçbir ülkenin de kayıtsız kalması söz konusu olmaz" dedi.

Yıldız, Ericsson Türkiye Yönetim Kurulunu kabulünün başında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Suriye'ye müdahale konusunda tezkere çıkarılmasının gündemde olduğunu belirterek, buna ilişkin değerlendirmesini sormasını üzerine Yıldız, şunları kaydetti:

"Orada bir insanlık dramı yaşanıyor. Kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı tartışılıyor. Bu kadar açık, bu kadar ayan beyan olan bir konu tartışılıyor. Kimyasal silah kullanıldığı son derece kesin. Ama kimyasal silah kullanılmadan önce orada 100 bin insan öldü. Bunlar sayılmayacak mı? Bunlar ölen insanlar arasında katliamın zulmün tarafı olarak sayılmayacak mı? Kimyasal silah kullanımıyla beraber mi burada insanlık uyanmaya başladı? Vicdanı tetikleyen yalnızca kimyasal silah mıdır? Savunması olmayan ve binlerce çocuğu, kadını ve genci hedef alan bir katliam söz konusu. O açıdan insanlığın uyanışı için kimyasal gerekçenin değil, fiziksel gerekçelerin de çoktan oluştuğunu görmemiz lazım. Bununla alakalı hiçbir ülkenin de kayıtsız kalması söz konusu olmaz."

Yıldız, Türkiye'nin komşu ve kardeş Suriye halkına en fazla yardım eden ülke olduğunu vurgulayarak. 500 bine yakın Suriye vatandaşının barınmasına destek verdiğini anlattı. Yıldız, "İnşallah bu sıkıntılara son verilecektir" ifadesini kullandı.

- "Türkiye'de yatırıma devam"-

Ericsson Türkiye CEO'su Richard Carter da Türkiye'deki yatırımlara ilişkin bir soruyu yanıtlarken, şirketi için Türkiye'deki enerji yatırımlarının çok önemli olduğuna işaret etti. Firmasının Türkiye yatırımlarına devam edeceğinin altını çizen Carter, Türkiye'de 3 yıl önce bir şirket satın alarak başladıkları çalışmaların devam ettiğini söyledi. Carter, "Türkiye, bizim bölgemizde çok iyi üniversiteleri, çok iyi mühendisleriyle öne çıkan bir ülke" diye konuştu.

Kabul, daha sonra basına kapalı devam etti.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Ağustos 2013 Salı, 10:55 Misafir bakan ne zaman böyle bir açıklama yapsa ardından zam geliyor..
27 Ağustos 2013 Salı, 10:50 Misafir zaten kotalı satılıyor, vatandaşa satmıyorsunuz ki