Advertisement

Şanghay Bileşik Endeksi'nin dün 10 haftanın zirvesine çıkmasının ardından Çin hisselerinin çoğunluğu düştü. İlaç üreticileri ve teknoloji hisseleri değer kaybederken, nadir metal üreticileri ve liman operatörleri ralli yaptı.

Yonyou Software, 2013'ün en iyi performanslı sektörü teknoloji hisselerindeki düşüşe öncülük etti. Sağlık şirketleri endekslerinden biri Kangmei Pharmaceutical Co.'nun yüzde 1.6'lık kaybı üzerine bu yılki kazançlarını yüzde 23'e indirdi. Shanghai International Port Co., Devlet Konseyi'nin şehrin serbest ticaret bölgesi planını 22 Ağustos'ta onaylamasının ardından yzüde 9.1 yükselerek, yüzde 93 oranındaki kazançlarını genişletti. Rising Nonferrous Metals Share Co., nadir metal üreticileri arasındaki kazançları devam ettirdi.

Değer kazanan her hisseye karşılık 2 hissenin değer kaybettiği Şanghay Bileşik Endeksi büyük değişiklik kaydetmeyerek 2,122.44 puandan işlem gördü. Endeks dün Çin Başbakanı Li Keqiang'ın, ülkenin bu yılki ekonomik hedeflerini tutturacağınden emin olduğunu söylemesi sonrasında yüzde 1.2 yükselmesinin ardından bugün en azından 8 kez yön değiştirdi.

Piyasanın dünkü kazançları sindiriyor olmasından ötürü bugün çok iyi performans göstermediğini, ancak beklentinin pozitif olduğunu söyleyen Jianghai Securities Co.'nun analisti Xu Shengjun, ekonomik verilerinin sorun teşkil etmemesinden ötürü daha az riskin olduğunu ifade etti.