Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), banka ekonomistlerine yaptığı sunumda, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığında gözlenen kademeli iyileşmenin sürdüğü ve yıl sonunda cari işlemler açığının GSYİH'ye oranının OVP tahmininden düşük olmasının beklendiği ifade edildi.

TCMB'nin, banka ekonomistleri ile yapılan bilgilendirme toplantısında yaptığı sunum, bankanın internet sitesinde yayımlandı.

Yurt içi talepte ve ihracatta ılımlı bir büyümenin gözlendiği belirtilen sunumda, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığında gözlenen kademeli iyileşmenin sürdüğü ve yıl sonunda cari işlemler açığının GSYİH'ye oranının OVP tahmininden düşük olmasının beklendiği kaydedildi.

Döviz kuru gelişmelerinin enflasyon üzerinde geçici bir etkiye sahip olacağının kaydedildiği sunumda, şunlar ifade edildi:

"Türkiye'de para politikası orta ve uzun vadeli fiyat istikrarı amacına odaklı olarak şekillenmektedir. Yüksek frekanslı veriye olan bağımlılık ortadan kaldırılarak Türk Lirası likidite politikalarının öngörülebilirliği artırılmaktadır. İhtiyaç duyulduğunda ROM ve YP zorunlu karşılıklar aracılığı ile de brüt rezervlerden döviz likiditesi sağlanacaktır."

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Eylül 2013 Çarşamba, 12:42 Misafir niye altını tl ilemi ithal ediyoruz?