Advertisement

Euro Bölgesi'nde rekor resesyonun ardından ekonomi tekrar büyümeye geçerken, ihracat bu toparlanmada en önemli rolü oynadı.

Ekonomi tıpkı 14 Ağustos'ta tahmin edildiği gibi geçtiğimiz 3 aylık dilimde yüzde 0.3 oranında genişledi. Bir yıl öncesine göre ise ekonomide yüzde 0.5'lik daralma gerçekleşti. Avrupa Merkez Bankası (AMB) bölge ekonomisinin 2013 yılında yüzde 0.6 daralacağını ve 2014 yılında tekrar büyümeye geçeceği tahmininde bulundu.

Euro Bölgesi'nde ekonominin ivme kazanması hisselerin de sıçrama yaşamasına neden olurken, Stoxx Europe 600 Endeksi geçtiğimiz iki ay boyunca yüzde 5'ten fazla yükseldi. Ekonomik güven ise Ağustos ayında 2 yılın zirvesine tırmandı. Bu pozitif gelişmelere rağmen işsizlik oranı rekor seviyede kalmaya devam ederken, enflasyon 7 aydır AMB'nin tavan seviye olarak belirlediği yüzde 2'nin altında seyretti.

Londra'da bulunan Berenberg Bank ekonomisti Robert Wood, "Özellikle euro çevre ülkelerinde acı veren uzun bir resesyonun ardından toparlanma periyodunun erken evrelerindeyiz. Büyüme büyük ihtimalle önümüzdeki yılın sonuna kadar çok güçlü olmayacaktır" yorumunu yaptı.

AMB Başkanı Mario Draghi 4 Temmuz'da gerçekleştirdiği bir konuşmada Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl boyunca önce durağanlaşacağını ve daha sonra istikrarlı bir seyir izleyeceğini belirtti. Draghi aynı gün AMB'nin uzun bir süre faizleri düşük seviyede tutmayı planladığını belirtti.