Advertisement

Bloomberg'in anketine katılan 32 ekonomistin 22'si, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin Nisan'da satış vergisini artırma planını uygulayamamasının Japon finansal piyasaları üzerinde büyük ve negatif bir etkisinin olacağını düşünüyor. JP Morgan Chase&Co.'nun kıdemli ekonomisti Masamichi Adachi, ertelemenin hisseleri yüzde 10 gerileyerek, piyasa değerlerinden 418 milyar dolarını silebileceğini öngörürken, UBS AG ekonomisti Daiju Aoki, Nikkei 225 Endeksi'nde yüzde 12'leri bulacak sert satış tahmin ediyor.

Anket, yüksek oranlarda borcu olan ülkenin, hanehalkının durağan ücretler ve 2008'den bu yana en hızlı enflasyonu ile zorlanmasına rağmen finansal durumunu destekleme ve Japon tahvillerine duyulan güveni korumak için Abe'nin vergiyi artırma gerekliliğini destekliyor. Son görüşler, Haziran'da Japonya'nın zamanından önce mali sıkılaştırmaya giderek politika hatası yapabileceği uyarısında bulunan Standard&Poor's Küresel Başekonomisti Paul Sheard'ınkiyle çelişiyor.

Satış vergisi planının ertelenmesinin çok riskli olmasından ötürü Abe'nin çok fazla seçeneğinin olmadığına dikkat çeken JP Morgan'dan Adachi, "Abe, Japon piyasalarını bu zamana kadar destekleyen güvenini kaybeder" dedi.

Ekonomistler son aylarda tüketim ve ekonominin yüksek vergilerden ötürü zor durumda kalacağı yönündeki uyarılarına rağmen, hükümet, bu etkiyi bertaraf edecek teşvikler uygulayabilir.