Advertisement

Brezilya'dan Hindistan'a bir çok gelişen ülke rekor seviye olan 2.9 trilyon dolarlık Döviz rezervi tutarken, para birimlerinde yaşanan değer kayıpları için faiz artırımı ve ithalat kısıtlaması gibi yöntemleri tercih ediyorlar.

Çin'in dışında en büyük 12 gelişen piyasanın döviz rezervleri bu yıl yüzde 1.6 gerileme gösterdi. En çok işlem gören 20 gelişen piyasa para birimi ise 2013 yılında Federal Reserve tarafından varlık alımlarının azaltılabileceği sinyalleriyle yüzde 8 zayıfladı.

Rezervleri geçtiğimiz 10 yıl boyunca 4 katına çıkan gelişen piyasalar ticaret ve bütçe açıklarını bu rezervlerle kapatarak bütçe ve ticaret açıklarını finanse etmeye çalışıyor. Brezilya ve Endonezya geçtiğimiz ay faiz oranları artırarak real ve rupinin değerini korumaya çalışırken, büyümenin yavaşladığı Hindistan para piyasası oranlarını artırdı. Canadian Imperial Bank of Commerce tarafından yapılan açıklamaya göre merkez bankalarının ancak para birimleri çok değer kaybettiğinde ticaret ve bütçe açıklarını finanse edebilmek için kullanmaları gerektiğini belirtti.

Londra'da bulunan Millenium Global Investment küresel ekonomi ve strateji direktörü Claire Dissaux, "Eğer temeller sizin karşınızdaysa döviz seviyesini korumak çok güvenilir değil. Yatırımcılar rezervlerin azaldığını görünce çıkışa başlarlar. Merkez bankaları doğru önlemleri alıyorlar ve döviz birimlerinin kendilerini ayarlamasına izin veriyorlar" yorumunu yaptı.