Advertisement

-ABD'de ticaret açığı beklenenden fazla genişledi

ABD'de ticaret açığı, ithalatların toparlanması ve ihracatın soğuması ile Temmuz ayında neredeyse dört yılın en düşüğünden genişledi.

Ticaret açığı yüzde 13.3 artarak Haziran ayındaki Ekim 2009'dan bu yana en düşük seviyesi 34.5 milyar dolardan Temmuz ayında 39.1 milyar dolara yükseldi. Bloomberg anketine katılan 72 ekonomistin tahmin medyanı açığın 38.6 milyar dolar olacağı yönündeydi. Amerikalılar rekor seviyede otomobil ithalatı yaparken, akaryakıt tüketimi de yükseldi.

-Gelişen piyasa ülkeleri Döviz rezervini tutuyor

Brezilya'dan Hindistan'a bir çok gelişen ülke rekor seviye olan 2.9 trilyon dolarlık döviz rezervi tutarken, para birimlerinde yaşanan değer kayıpları için faiz artırımı ve ithalat kısıtlaması gibi yöntemleri tercih ediyorlar.

Çin'in dışında en büyük 12 gelişen piyasanın döviz rezervleri bu yıl yüzde 1.6 gerileme gösterdi. En çok işlem gören 20 gelişen piyasa para birimi ise 2013 yılında Federal Reserve tarafından varlık alımlarının azaltılabileceği sinyalleriyle yüzde 8 zayıfladı.

-Williams: Tahvil alımları yıl sonuna doğru azaltılmalı

San Francisco Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisinin toparlanma işaretleri göstermesiyle tahvil alımlarının yıl sonuna doğru azaltılmasından yana olduğunu söyledi. Williams rekor seviyedeki teşviklerin destekçisi olarak biliniyor.

Başkan Ben S. Bernanke'nin tahvil alımlarını bu yıl azaltıp, 2014 ortalarında da sonlandırma planının ekonomideki gelişimin sürmesine bağlı olduğunu söyleyen Williams, "Bernanke'nin planladığı zaman dilimi şu anda en iyi yol olarak görünüyor" dedi. Williams'ın bu yıl oy hakkı bulunmuyor.

-ABD hisseleri 1 ayın en büyük kazancına ilerliyor

ABD hisseleri, yatırımcıların Suriye konusunda Senato'nun oylamasını ve Fed'in bir sonraki adımı için tahminlerde bulunabilmek adına ekonomik verileri izlemesi ile, teknoloji ve otomobil üreticisi şirketlerinin öncülüğünde yükseldi.

Standart & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.8 yükselerek New York saati ile 14:03'te 1,653.33 puana geldi ve 1 Ağustos'tan bu yana en büyük günlük kazanca ilerliyor. Dow Jones endeksi ise 101.54 puan, yani yüzde 0.7, artışla 14,935.50 puan oldu. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 18 üzerinde seyretti.

-Avrupa hisseleri günü yukarıda tamamladı

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek 302.34 puandan kapanırken, erken saatlerdeki yüzde 0.7'ye varan kayıpları sildi.

Avrupa hisseleri ABD'de Kongre'nin kilit isimlerinden John Boehner'in Başkan Barack Obama'ya Suriye'ye askeri müdahale konusunda destek vermesiyle dün geriledi. Stoxx 600 geçtiğimiz hafta ABD ve müttefiklerinin Esad'a karşı askeri önlem alacağı endişeleriyle yüzde 2.4 kayıp yaşadı.

-Altın 8 haftanın en dik düşüşünü yaşıyor

Altın ve gümüş, ABD'nin Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahalesine karşın Rusya ile ters düşmesi sonrasında güvenli varlıklara talebin azalmasıyla sekiz haftanın en büyük düşüşünü yaşadı.

Aralık vadeli altın kontratları Comex piyasasında yüzde 1.6 gerileyerek New York saati ile 10:28'de 1,388.80 dolar oldu. Bu seviyeden bir kapanış olması durumunda, 5 Temmuz'dan bu yana en büyük günlük düşüş olarak kaydedilecek.

-Dolar Çin verileriyle zayıfladı

Dolar, Çin'de hizmet sektörünün geçtiğimiz ayda genişlediğini gösteren verilerin küresel ekonomisinde toparlanmaya işaret etmesi sonrasında daha işlem gördüğü yüksek getirili para birimleri karşısında zayıfladı.


Doların, 10 önemli para birimi karşısındaki hareketini izleyen Bloomberg ABD Dolar Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek New York saati ile 08:43'te 1,038.61 puana düştü. Endeks dün 1,038.61 düzeyinden 16 Temmuz'dan bu yana en yükseğine işaret ederken, son beş günde yüzde 1.1 yukarı tırmanmış durumda.

ABD doları, euro karşısında dün 1.3139'dan 22 Temmuz'dan bu yana en yükseğini kaydetmesinin ardından büyük bir değişiklik kaydetmedi ve 1.3170'ten işlem gördü. Dolar, yen karşısında yüzde 0.2 düşüşle 99.34 yene geriledi. Yen euro karşısında ise yüzde 0.2 primlenerek 130.83 yen seviyesine yükseldi.