Advertisement

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 12 bölgesinden gelen değerlendirmelerin ele alındığı bej kitap raporu açklandı. Rapora göre, Amerikan ekonomisi, borçlanma maliyetlerindeki artışa rağmen Temmuz ve Ağustos aylarında "mütavazı ile ılımlı" arasında büyümeyi sürdürdü.

Bej Kitap raporunda imalatın "ılımlı" sevitede büyüdüğü, tüketicilerin de seyahat ve turizm için daha fazla harcama yaptığı ifade edilirken, işe alımların istikrarlı seviyede kaldığı ya da ılımlı artış kaydettiği belirtildi.

Fed Açık Piyasa Komitesi, büyümenin, istihdamda istikrarlı bir seyri destekleyecek ve Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltmaya başlamasına yeterli seviyede olup olmadığını tartışıyor.Fed'in 17-18 Eylül'deki toplantısında tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı spekülasyonu, finansal piyasalarda çalkantılara neden olaraj, gelişmekte olan ülke paralarının 5 yılın en kötü performansını kaydetmesine neden oldu.

Büyümenin hızlanmadığını ve bazı politika yapıcıların tahvil alımlarını azaltmadan önce görmek istediği bir kurtulma hızının olmadığını savunan BNP Paribas SA'nın New York'taki ekonomistlerinden Yelena Shulyatyeva, yavaş ilerlemenin yerel ekonominin bir gerçeği olmaya devam ettiğini söyledi.

Fed, 8 bölge bankasının büyümeyi ılımlı olarak tanımladığını, geriye kalanlardan Boston, Atlanta ve San Francisco'nun mütevazı büyüme, Chicago'nun ise ilerleme gördüğünü belirtti.