Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi Çin'de liderlerin kredi büyümesini önleme adımlarını artırması, JP Morgan Chase&Co. 'dan Societe Generale SA'ya kadar birçok bankanın analistini, ekonominin bu çeyrekteki toparlanmanın ardından yavaşlamaya karşı kırılgan olduğu yönünde uyarılar yapmasına neden oldu.

Kredinin en geniş kapsamlı göstergesi toplam finansmanın Temmuz'da 4. ayında da azalma kaydederek, 11 yılın en uzun süreli düşüşüne işaret etmesinin ardından Çin'in yeni yuan kredilerinin Ağustos'ta değişiklik göstermesi beklenmiyor. Analistlerin medyan tahminleri, Aralık'tan bu yanaki en hızlı imalat üretimi kazanları ve 6 ayın en yavaş ürertici fiyatları düşüşüne işaret ediyor.

Rekor düzeydeki ilk yarı finansmanının ardından kredilerdeki düşüş, güvendeki toparlanma ve Çin Başbakan Li Keqiang'ın demiryolu harcamaları gibi destekleyici önlemlerinin güdümündeki ekonomik sıçramayı tehdit ediyor.
Çin için bu yıl yüzde 7.6 ve 2014'te yüzde 7.4 büyüme öngören JP Morgan zorlukları, kapasite fazlası ve borçları temizleme baskısı şeklinde ifade ediyor.

Kısa vadede daha az riskinolduğunu söyleyen JP Morgan'ın baş Çin ekonomisti Zhu Haibin, ancak bu süre zarfında toparlanmanın o kadar güçlü olmayacağını ve uzun sürmeyeceğini belirtti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler geçtiğimiz ay Çin'in büyümesinin 4. çeyrekte yüzde 7.3'e yavaşlayarak 4 yılın en zayıf büyümesini kaydedeceğini öngörmüştü.

Şanghay Bileşik Endeksi 27 Haziran'da kaydettiği düşüğünün yüzde 9.1 üzerinde, ancak 6 Şubat'taki zirvesinin yüzde 13 altında seyrediyor.